1 milyon yer ve 10 bin aksiyon yeri amacıyla TOKİ’ye başvuru zamanı! İşte teferruat…

Kira fiyatları ve ev fiyatlarındaki artışın arkası sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylece çakaralmaz fiyata konut, yer ve iş yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin sunma iri sosyal bölük projesi 362 bilyon teklik yatırımla hayata geçirilecek TOKİ yoluyla mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde arz bir iki 1 sene tevakkuf fail yahut proje el nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içre tapuda mukayyet konutları bulunmayan, elan evvel TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları referans yapabilecek. Toplumsal konutlar üzere tıpkı haneden yegâne başvuru alınabilecek. Değme haneden bir birey evet konuta ya arsaya müracaat yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın icar öder kabil ev sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında meydan düz arsalar üzere referans süreci bugün başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinde 1 milyon bölük imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan endüstri tesisi düzlük alıyor. Referans süresi 7 Kasım’a kadar devam edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Mevrut ciddi rabıta sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki kök arsa düzlük alıyor. Özgür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare arasında değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Bağımsız arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci seçenek ise hisseli parseller olacak. Basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500’den başlayan denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Çevre fiyatının altında, yüzdelik 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, neşelilik, su altyapıları evet, mamure planı mamul ve inşaat yapmaya hazır şekilde vatandaşa tasdik edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Etraf fiyatı üzerinden yüzdelik 40 iskonto yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan bedel ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Sunu iri işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 lira taksit taksit ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u evvelce alınacak. Kalan borç, 120 kamer önel ile ödenecek. 6 mahiye dönemlerde vazifeli maaşı artma oranında artma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, basit ve orta ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düzlük matlup. 10 bin sayı işyeri metrekare büyüklüklerine bakarak 50, 100, 150 ve 250 metrekare almak üzere 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin can ve ihtiyacına bakarak farklı sayılarda inşa edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 nüsha düz yazı edilecek.

İŞYERİ İÇİN REFERANS ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı görünmek.Projenin bulunduğu ülke nüfusuna mukayyet gelmek veya o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor atılmak.18 yaşını doldurmuş almak.Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, ilgili nazar anahtar belgesi veya vergi yükümlüsü tutmak, e-tecim yapıldığına dair nace kodu kabilinden bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından yoz çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.Müracaat bedeli 2 bin TL olup, değersiz işyeri çıkmaması durumunda bu fiyat idraksiz iade edilecek.

ARSA REFERANS ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı doğmak.O belediye sınırları içerisinde ikâmet girmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir eşkâl ilçelerden rastgele birisinde ise model ilçelerden rastgele birisi sınırı süresince ikâmet buyurmak. Sair belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet girmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya ergin olmayan çocuğunun seçkin belediye sınırı içre ocak yapmaya ergonomik arsaya yahut herhangi bir yerde tıpkı karı veya apartmanın ayrı ayrımsız dairesine değer olan arsa payına topluluk olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri layıkıyla işlenmiş olan uygulamalardan daha geçmiş faydalanmamış doğmak.Müracaat bedeli namına 500 TL yatırılması.

Share: