14. Kırkpınar ağalığını 4 milyona aldı

Tarihi Kırkpınar Besili Güreşleri’nde daha geçmiş 13 yıl ağalık işleyen ve ebedi kızıl ay sahibi Seyfettin Selim, 4 milyon 22 bin liraya temsili koçu alarak gelecek yıl yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin dahi ağası oldu.

Tarihi Kırkpınan Semiz Güreşleri’nde zaman Asker Meydanı’nda Kırkpınar Ağalığı amacıyla tenkis düzenlendi. İhaleye bugüne büyüklüğünde Kırkpınar’de 13 sene ağalık yapan ve zer kemerin ebedi sahibi hisse senedi insanı Seyfettin Mevsuk ile İlhan Tüdeş katıldı. Edirne Şehremini Recep Gürkan, Kırkpınar’ı esas direğinin cömertlik olduğunu belirterek, “Bu bütün ağalıklar onur ve şeref demektir. Ağalar Türk’ün ağababa sporuna bakım etmişlerdir. 2023 yılı Kırkpınar, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yapılacaktır. Bu nedenle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ağalık çok bulunmaz, haddinden fazla özel ve çokça onurludur. Cömertlik ihalesini 2 milyon 23 bin liradan açıyorum” dedi.

Başbuğ Gürkan’ın ağalık ihalesini başlatmasının anrdından Seyfettin Mevsuk 2 milyon 222 bin liralık verdi. İhaleye katılan İlhan Tüdeş, 2 milyon 272 bin liraya yükseltmesi üstüne bu defa Yakın, 3 milyon 222 bin liraya imdi. Tüdeş’in ihaleden çekilmesinin peşi sıra da Seyfettin Akıllıca, 4 milyon 22 bin teklik vererek, ağalığın simgesel koçunu açık atırmada aldı. 

Kırkpınar’da 14’üncü sefer ağalığı kazanan Akıllıca, Kırkpınar’a ağalık yapacak kişinin, güreşi, Kırkpınar’a seveceğini belirterek, “Ne bahtiyar Türk’üm diyene” dedi.

KIRKPINAR AĞASI

Kırkpınar Güreşleri’nin sunma temel öğelerinden biri’de ağalık geleneğidir. Ağalık kurumsal bire bir kimlik kadar görülür. Ağalar de pehlivanlar kadar topluma denk olması gereken ve geleneklere okkalı karakterlerdir. Ağabey, emeksiz ayırt edilebilmesi amacıyla geleneksel yayımlamak giyer ve elinde büyükçe bir tespih taşır. Bozuk Kırkpınar geleneklerine göre ağa, kendisi için hazırlanan koca çadırında oturur, misafirlerini ağırlardı. Ağabey çadırına gelen davetliler şayet ödül yerine deli dolu hayvan getirirlerse faal hayvanat çadırın önüne bağlanır ve güreşler böylecene ağa vasıtasıyla boylarına bakarak pehlivanlara ödül edilirdi. Deli Dolu efsanevi getiremeyen davetliler ise ağanın oturduğu kuzu postunun altına, para, altın, sim vb. zer eşyalar koyulurdu.

Günümüzde ise Kırkpınar ağası amacıyla yapılmış özel tıpkısı sekilik bulunmaktadır. Ağabey misafirlerini burada ağırlamaktadır. Kırkpınar ağalığı seçimi güreşlerin sonuç günü bitiş güreşlerine andıran ayrımsız zamanda Edirne Şehremaneti Başkanlığı’nca süslü tıpkı Antrenör’un kemiksiz artırmaya çıkarılması ile başlar. Kırkpınar ağası kalkışmak isteyenler açıkça artırmaya girerler. artırma sonucunda Koç’a sunma çok parayı ödeyen aday, gelecek senenin “Kırkpınar Ağası” seçilir.

Kırkpınar Ağası 13’üncü defa Seyfettin Sahih oldu

 

Share: