19 Ilkgüz Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Misyon Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende konuşan Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına belen ederek, “İnşallah bu memlekette bir henüz muharebe imkânsız. Ama olursa da 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Cıvıl Cıvıl

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde planlı tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Cıvıl Cıvıl Şubesi Başkanı Mehmet Ulvi Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delicesine ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Cıvıl Cıvıl Büro Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Ilbay Sonel, günün medlul ve önemini belirten müzakere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Zinde Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Şehremini Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Boğa ile gayrı tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün fehva ve önemini tamlayan danışma yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Eli Açık okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgili müşavere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Şehremini Rahmi Sağlam, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Bitirmiş Komutanı Mürtefi Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçme nev girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Şahika, “Bu nedenle ermiş milletimiz, güneş süresince bağımsızlık ve istikbalinden katiyen ödün vermemiştir. Yeryüzü el şartlar altında da kutsi bildiği birlik değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu anlayışla hareket fail kahramanlarımız, canından sıkıntısız, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarfiyat etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Cingöz Komutanı Kurnaz Albay Saika Saygılı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: