200 YILLIK CEVİZ AĞAÇLARINDAN ESERLER YAPIYOR

BİTLİS’in Adilcevaz İlçesi’ne 3 sene geçmiş yerleşen elektronik beyin yazılımcısı Ercan Fikirli (49), uğraşı gayeli ahşap oyma atölyesi açtı. Fikirli atölyede koca ve efsanevi figürleri üzere mütenevvi eserler yaptı.

İstanbul’dahi 25 yıl bilgisayar yazılımcısı namına görev işleyen Ercan Tasalı, sarıklı olan eşinin 2019’dahi Adilcevaz’a tayininin çıkmasıyla alay malay ilçeye yerleşti. Burada hisse senedi olanaklarının ensiz olduğunu gören Anlayışlı, boş zamanlarını gitmek amacıyla uğraşı gayeli ahşap oyma atölyesi açtı. Sabahın er saatlerinde atölyesine revan Düşünceli, ceviziyle ünlü Adilcevaz ilçesinden gerçekleştirme ettiği 200 yıllık yaşlanmış ceviz ağaçlarından seçkin yapıştırma ya birlikte ekleme olmadan çekiç, keski ve zımpara kullanarak herif ve hayvan figürleri başta görünmek için mütenevvi eserleri ortaya çıkarmaya başladı. İlk zamanlarda hobi olarak başladığı ahşap oymacılığında Izanlı, ağız ağıza umum işçiliğiyle ceviz ağaçlarından eserler yaptığını anlattı.

Kaybolmaya beniz tutmuş ahşap oymacılığını devam yol açmak istediğini tamlayan Beyinli, “Henüz evvel 25 yıl İstanbul’de özel sektörde blgisayar yazılımcısı adına çalıştım. Elan bilahare, öğretmen olan eşimin Adilcevaz’a tayininin çıkmasıyla alay malay gelip buraya yerleştik. Burada, yıllardır merakım olan ahşap oyma sanatı konusunda kıtipiyoz tıpkısı atölye açtım ve çeşitli figürler üzerine emek yapmaya başladım. Ceviziyle ünlü olan ilçede 100 ile 200 almanak sakat koz ağaçlarını bularak bunları ahşap oyma sanatıyla değerlendirmeye başlayarak değişik figürler ortaya çıkardım” dedi.

EĞİTİM ALIP PATIKA SAHİBİ OLABİLİRLER

Amacının ön halkına ahşap oymacılığını öğreterek, geliştirilmesini seçmek olduğunu da kaydeden Kaygılı, “Bu konuda değişik kurslar açarak birçok öğrencimizle alay malay çok sayıda im ortaya çıkardık. Ahşap oymacılığı ilişkin boş vakti olan arkadaşlarımız atölyemize gelerek evlerine burada ayrı ayrı figürler ve dekorlar hazırlayabilirler. Bire Bir zamanda dolay halkı ve hemşerilerimiz, istiyorlarsa burada eğitim alarak iz sahibi olabilirler” diye niteleyerek konuştu.Share: