26 ilde yapılan ankette Kavim İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı amacıyla iki isim dolay plana artık

2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kulislerde etkin günler yaşanıyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın adayı olduğunu açıklarken Millet İttifakı’nın adayı ise daha belirsizliğini koruyor. Ilkin Cumhuriyet Altını Umum Partisi (CHP) lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu gelmek için tüm aykırılık liderleri ise namzet gösterecekleri ismi seçme tarihinin anlaşılan olmasından sonra açıklayacaklarını belirtiyor.

26 İLDE 2 BİN 312 KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Bu noktada dahi kulislerde Budun İttifakı’nın adayı üstüne değişik iddialar ortaya atılıyor. Anketlerde da sıkça ne ismin aday olması gerektiği, vatandaşlara soruluyor. Akıbet olarak ESAS Araştırı marifetiyle 5-14 Teşrinievvel 2022 tarihleri beyninde İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Görgülü, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Balkı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin dahil 26 ilde 2 bin 312 kişiyle telefon yöntemiyle yaptığı soruşturma çalışmasında vatandaşlara, “Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?” bariz uçlu sorusunu yönetti.

KILIÇDAROĞLU ZİRVEDE

Buna bakarak listenin birinci sırasında yüzdelik 22.8 ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vadi aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Ciddi ise yüzdelik 20.4 ile ikinci sırada kayran aldı.

İMAMOĞLU 4. SIRADA

Pahal’ı yüzdelik 7.6 göre İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener izledi. Araştırmada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday olmasını isteyenlerin oranı yüzde 6.8 çıkarken, HDP’nin Edirne Cezaevi’ndeki bozuk Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için Ulus İttifakı’nın adayı olmalı diyenlerin oranı yüzdelik 5.3 oldu. TILSIM Partisi Genel Başkanı Şanlı Babacan’ın Millet İttifakı’nın Reisicumhur adayı olması gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzdelik 0.9, Memleket Partisi Genel Başkanı Aşure Ayı İnce’nin namzet olması gerektiğini söyleyenlerin oranı ise yüzdelik 0.7 oldu.

ABDULLAH GÜL’Ü İSTEYENLERİN ORANI YÜZDELIK 0.3

Araştırmada, çarkıt Cumhur Reisi Abdullah Gül’ün aday olmasını isteyenlerin oranı yüzdelik 0.3 çıkarken, Feyiz Partisi Genel Başkanı Ana Karamollaoğlu’nu isteyenlerin oranı da yüzde 0.3 artık. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Budun İttifakı’nın Cumhur Reisi adayı olması gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzdelik 0.2, Demokrat Parti Umumi Başkanı Gültekin Uysal’ın namzet olmasını isteyenlerin oranı yüzdelik 0.1 daha çok.

Share: