30 Ağustos Zafer Bayramı Bozüyük’te heyecan ile kutlandı

30 Ağustos Yengi Bayramı Bozüyük’te düzenlenen törenlerle kasırga ile kutlandı.

Bozüyük Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen tören, tören düzeni mensupları aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlarken ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bitmeme etti. Törende müzakere özne Garnizon Komutanı Mühimmat Yüzbaşı Caner Yılmayan, “Asil Türk milleti yiğit, Türk ordusu ile alay malay varlığına ve vatanını kast edenlere cebin 100 yıl evvel zaman yiğitlik ve haysiyet meşbu tarihinden aldığı kudreti ile baştan dirilerek topyekun bire bir varlık mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır tıpkı galibiyet kazanmıştır. Mustafa Eksiksizlik Ağır ve onun sav arkadaşları istiklal meşalesini yakarak ya istiklal evet ölüm parolası ile aydınlığa revan yolu aralamışlardır. Bu bağımsızlık ve görgülü mücadelesinin evvel hedefi son neferine kadar düşmanı domuzuna ve kutsi vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Milli egemenlik, milli bilinç ve tüm istiklal esasına müstenit Atatürk ilkeleri bugüne büyüklüğünde olduğu gibi gelecekte bile Türk Silahlı kuvvetlerimize emare olmaya devam edecektir.” dedi.

Konuşmanın peşi sıra öğrencilerin okuduğu şiirler ile bitmeme eden programda Mehteran gösterisi, El Oyunları gösterileri ve müzik dinletisi düz aldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, merasim geçidi ile sona erdi. Daha bilahare Ilçebay Fakirlik Öztürk, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hamdi Ferhat İnanç ve Belediye Reisi Mehmet Talat Bakkacıoğlu sair tören düzeni üyeleri ile alay malay Bozüyük Belediyesi Metristepe Ekin Merkezi’ne geçerek burada planlı resepsiyonda tebrikleri akseptans etti. Resepsiyonun arkası sıra İntikamtepe Şehitliği musahabe edilerek şehitlerimiz amacıyla dualar edildi ve anıt mezarlara karanfil bırakıldı. İlçe Kaymakamı Ihtiyaç Öztürk şehitlikte yaptığı konuşmada ‘büyük zaferin 100. sene dönümünü milletçe kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz’ diyerek “ilkin milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşları görünmek üzere parçalanmamış şehitlerimizi rahmetle anıyor gazilerimize gönül borcu ve şükranla selamlıyorum, ruhlarınız şad olsun” dedi. Kortej kutlamaları çerçevesinde ayrıca uray sesli sesli duyuru sisteminden marşlar çalındı.

Törenlere Kaymakam Ihtiyaç Öztürk, Garnizon Komutanı Mühimmat Yüzbaşı Caner Yılmaz, Şehremini Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Başsavcı Vekili Birgivi Hastalıklı, Kent Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, muhtarlar, çekicilik müdürleri, martir aileleri ve gaziler, siyasal parti temsilcileri, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Iri zaferin 100. sene kutlamalarını teneffüs cihazı ile izlemeye mevrut bir vatandaş üstelik programı deste ile izleme etti. – BİLECİK

Share: