30 amme binasında yüzdelik 50 enerji tasarrufu

ÇEVRE, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’bile Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile uçucu yerine hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin civar planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun beraberinde binaların çatılarına kurulan zaman enerjisi santralleriyle dahi 3 bin 50 kilovat kurulu okkalı neşelilik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla Acun Bankası kredisiyle Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile planlı, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’birlikte hayata geçirildi. Kamu binalarında erke kullanımını azaltmayı amaçlayan proje ilk olarak pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 kamu binasında uygulandı. Proje kapsamında bina dış cephe iyileştirmesiyle; dış cephe, yapı yalıtımları, sırça ve husus değişimleri yapılırken sıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek sıra enerjisi ile hamam akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tenvir ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan zaman panelleri, devir enerjili akarsu ısıtması, jeotermal ısı pompaları de karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DA UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin ön planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun beraberinde binaların çatılarına kurulan gündüz enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat müesses aheste zindelik üretimi gerçekleşti. Kamuda evvel enerji takat sınırı sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Küçük Asya Lisesinde yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye dahil olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında beğenilen hareketlilik enerjisinin bir kısmı binadan karşılandı. Antrparantez kategorik park yeri üstüne kurulan çağ enerjisi santrali sebebiyle 400 kilovat cıvıltı üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte meslek, şifahane, yönetsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini tespit etti. 2022 yılı ortamında erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de yer kayran darülfünun kampüsü, hastane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan hep 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Sazak, Osmaniye ve İstanbul’bile mecmu 84 binanın ise erke etüt ve proje eksiltme çalışmaları 2022 yılı böylecene tamamlanacak ve yapım tenkis ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ilişik 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’bile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar minimum yüzdelik 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimal yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Amme binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla almanak enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının yararlanma ömrü boyunca hedeflenen enerji ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanma ömrü boyunca enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen emisyon azalımının 4,5 milyon titrem/yıl karbondioksit olabileceği ön görülüyor.

Share: