33 yıldır turist arabayla köfte satıyor

Rize’dahi, çocuk yaşta köfte satıcılığına başlayan Basri Bayraktar, 33 yıldır benzeri yerde turist tezgahta köfte yapıp satıyor.

Rize’nin Çayeli ilçesinde ateş parçası Basri Bayraktar, bala gözyaşı da ayrımsız gezici arabasıyla başladığı köfte satıcılığını yıllardır sürdürüyor. Turist arabasını 33 yıldır tıpkı yerde tezgah açan köfteci Bayraktar’ın müşterileri, gelişigüzel dolaşma yıllardır değiştirmediği lezzetini yemek üzere gezmen arabanın yanına geliyor. Herkesi güler yüzüyle karşıladığından dolayı sistem aracılığıyla sevilen Basri Bayraktar, “1988 tarihinde yavru yaşlarımda bu işe başladım. Okulumu okuduktan sonra dahi bu işime bitmeme etmeye değişmeyen verdim. Hayatiyet bölümünden mezun olduğumda başka işlerde çalışabilirdim amma yapmadım. İşim kendimin olduğu için hangi ant istersem açıyorum. Hangi antlaşma istersem kapatıyorum. Hiç karışanım olmadığı amacıyla bu işi tercih ettim. Bu nedenle bu yaşa büyüklüğünde köftecilik yaparak geldim. Buranın insanı çıktı Basri Köfte kendisine beni tanıyor. Tanıdıkları ortamında beni tercih ediyorlar. İnsanlar zaman zaman Çayeli’nde kayboldukları zaman sefer tarifi kendisine ‘Basri Köfte’nin yanındayım’ diye tarif ediyorlar. Buradakiler beni seviyor bende onları seviyorum. Tıpkı geçmişimiz var onlarla onun üzere beni yeğleme ediyorlar. Buraya gelenler beni çıktı abi cömert adına görüyorlar. Kul onlara öyle bakıyorum. Parası olana dahi veriyoruz, parası olmayana dahi veriyoruz. Şehremaneti başkanımız gelip benden kemirmek yiyor. biricik hempa geldi. Bana dedi ki abi ben buraya çok gelirdim, senden çok köfte yemiştim dedi. Bizi bu çokça bahtiyar ediyor. Çoğu gönül buraya geçmişseverlik yapmaya geliyor” ifadelerini kullandı.

Basri Bayraktar’ın yaptığı köfteden vazgeçemediklerini ifade eden Aşama Çolak, “Tıpkısı köfteyi yeğleme etmemizin sebebi, köftede yardım malzemesi namevcut, tabii yapıp satıyor. Köfteyi gözümüzün önünde da yapıp hazırlıyor. İçine ne koyduğunu biliyoruz. Ondan çevre tığ bu köfteden vazgeçemiyoruz. Bugün burada olup erte başka tıpkı yerde olmuyor. Rastgele ahit burada evet. Halkla mebzul geçinen, halkı da gür tanıyan birisidir. Herkese benzeri yaklaşıyor” dedi. – RİZE

Share: