4 Yıldır Yatağa Bağımlı Yeğenine Bakan Kanser Hastası Sariye Hoşça: “Bakıcı Aylığı Yetmiyor”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’üstelik 4 sene önce geçirdiği trafik kazasından sonra yatağa tabi kalan 20 yaşındaki yeğeni Melik Aldanmaz’a nazır Sariye Hoşça, ‘evde bakım’ maaşının yetmediği belirtti. Hoşça, “Bunun daima hikmet tedavisine ihtiyacı var Şehriyâr’ın. Onun üzere ego bunu ayda bin 500 teklik fizikçiye veriyorum ondan sonraları bin teklik bezine veriyorum, 3 bin 300 lira bakıcı aylığı alıyorum ben. Onun amacıyla ayda 1000-1500 liralık cümbüş geliyor. Yeşil kurnaz olduğu amacıyla tenzilat falan yapıyorlar amma gine dahi yetmiyor. Demin ben de kanser hastası oldum anca olunca birlikte bakımda zorlanıyorum” dedi.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesi Gafarlı köyünde yaşayan 20 yaşındaki Padişah Kurt, 2018 yılında Kadirli’de yolun karşısına geçe bir aracın çarpması sonucu korkulu yaralandı. Aylarca komada mütezayit tendürüst kız çeşitli hastanelerde otama gördü ve en son otama gördüğü Adana’da teyzesi bakmaya başladı. 4 yıldır yatağa tabi hareketli Padişah Kurt’a vekil teyze Sariye Adamakıllı bile kanser hastalığına yakalandı. Soylu Erki kalın çekici aile güre kıza bakmakta maddi yönden zorlanıyor. Temel Hayriye Aldanmaz, 16 yaşındaki zihnî ve fiziki engelli kızı Çımbar Kurt ile köyde ilgilenmek zorunda olduğu üzere Adana’daki kızı Melik Aldanmaz’u arada bir görmeye gidiyor.

“YÜZDELIK YÜZ BAKIM HASTASI”

Yeğenine bakan ana yarısı Sariye Hoşça, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“Sultan, Kadirli’dahi kaza yaptı 15 yaşındayken lise 1’e gidiyordu. 40 çağ Osmaniye’üstelik yattı ondan bilahare enfeksiyon kaptı Gaziantep’te yattı sonra Yüreğir Celal Hastanesi’ne getirdik. Yüzde beniz bakım hastası Hükümdar. Onun amacıyla Adana’bile otama gördüğü amacıyla Şehir Hastanesi’nde otama görüyor orada. Bacımın tıpkısı engelli çocuğu henüz olduğu üzere buna köyde bakamıyor ikisine. İkisine bakımı çokça edisyon olduğu için bu çocuk Adana’bile tedavi görüyor. Bunun sürekli hikmet tedavisine ihtiyacı var Sultan’ın. Onun için ben bunu ayda bin 500 liralık fizikçiye veriyorum ondan bilahare bin lira bezine veriyorum, 3 bin 300 teklik falcı aylığı alıyorum ego. Onun amacıyla ayda 1000-1500 teklik elektrik geliyor yeşil anaç olduğu üzere iskonto falanca yapıyorlar ama gine birlikte yetmiyor.

“EGO DE AMANSIZ HASTALIK HASTASI OLDUM”

Demin bende kanser hastası oldum. Öyle olunca üstelik bakımda dahi zorlanıyorum. Eşim da inşaattan zahmetli, onun için yani bu bakım şeylerinden haddinden fazla zorlanıyorum yetmiyor. Yani bakmaya gücüm bile yok şu an ben de hastayım elhak. Ben amansız hastalık hastasıyım, midemi aldılar benim, onun için midemi alıp bağırsağa bağladılar. Deminden o öyle olunca bu defa üstelik karaciğerim bozuldu siroza döndü akarsu topluyor. Herhangi Bir hafta kontrole gidiyorum Site Hastanesi’ne sabah gidip akşam geliyorum. Bağımlı bu çocuğun mama saati geliyor, altının değişme zamanı geliyor o devir mecburen birilerine mal veriyorum. Geliyor 2-3 ün leyli kalıyor ondan sonraları evine gidiyor. Ben hastaneye gittiğim ahit sabah gidip akşam ezanı geliyorum. Bunun bakımı dahi haddinden fazla print ne yapacağımı bilmiyorum. Çokça maddesel güçlük yaşıyorum.”

“İKİ ÇOCUĞUMDA ENGELLİ”

Ana Hayriye Aldanmaz ise şunları söyledi:

“Birisi Adana’üstelik birisi burada sakat, zihnî engellisi kolu çolak böyle gözü görmüyor. Adana’ya gidiyoruz duramam diyor buraya geliyorum, burada duruyorum. Bunun yanı sıra dahi ara vermek işte ikisine bakamıyorum. Adana’ya gidiyorum nöbet parasıymış işte çaput parasıymış derken, eşimin işi tek yok ayrımsız yevmi oluyor o toprak işiyle uğraşıyor. Onunla ego dahi geçinemiyorum.  Ayrımsız dahi belediyeye vardım bulamadım dedim ki ‘Başkanımla görüşmek istiyorum’, yardımcısı artık. ‘Engelli çocuğum amacıyla yatak alacağım köye getireceğim’ dedim. ‘Sumbas Belediyesi’hangi gideceksin’ dedi. Oraya vardım o da dedi ki bana ‘Kaymakamlığa git’. Kaymakamlığın işi değilmiş o ego muhtarımızdan sordum. Neyse dedi kim beni yollarken oradan ‘Birisi ölecek kalacak de akak çıkarsa veririz, bekâr özdek yapamam ego, namevcut şu an’ dedi. İki kat vardım biri güzeşte 3 hafta oluyor, bulamıyorum başkanı yani bulamadım. Dedim altının karyolasını verseniz üstünü da idare ederiz dedim ‘biz size malumat ederiz’ dedi.”

FON DÖKÜMÜ

Detaylar

Sariye Zarifçe

Hayriye Kurt

Share: