54 sene ilk tanıştığı ABD’li editörü, gelişigüzel sene köyünde 2 kamer ağırlıyor

ABD’bile zinde yıllık editörü Delmar Lee Roberts (89), 54 yıl evvel ilk kez geldiği Aydın’ın Söke ilçesindeki bir otelde düzlük bulamayınca bir odayı paylaştığı İbrahim Kabakçı (69) ile tanıştı. Roberts, henüz sonradan seçme yıl geldiği Türkiye’de hoppadak bire bir sene dünya Kabakçı’nın Koçarlı ilçesinin rustik Güdüşlü Mahallesi’ndeki evine 2 ay konuk oluyor. Roberts ile kardeş üzere olduklarını tamlayan Kabakçı, “O yıllarda traktör yoktu, eşek sırtında köye ulaşabiliyorduk. Buna rağmen Roberts, herhangi bir sene beni ziyarete gelirdi. Takkadak 1985 yılında evlendiğimde, kendisine dernek davetiyesi yollamayışıma kırılıp, gelmedi” dedi. Türkiye’yi ikinci vatanı kadar gördüğünü belirten Roberts, bekar yaşamaya devam edeceğini, öldüğünde ise mirasını haddinden fazla sevdiği Türkiye’deki öğrenciler amacıyla bağışlayacağını söyledi.

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde güçlü Delmar Lee Roberts, Şimal Carolina Eyalet Üniversitesi’nde Nesiç Yönetimi alanında lisans derecesi aldı. Paris Üniversitesi Siyasal Araştırmalar Enstitüsü’nde lisansüstü eğitim ve Güney Karolina Üniversitesi’nden gazetecilik alanında efdal lisans derecesi ile mezun oldu. Üniversitede yetişek gördüğü sırada çok sayıda Türk arkadaşı olan Delmar, onların davetlisi namına 1968 yılında geldiği Türkiye’de Aydın’ın Söke ilçesine otelde kayran bulamayınca o dönemde 15 yaşında olan İbrahim Kabakçı ile ayrımsız odayı paylaştı.

Roberts, o yıldan sonraları Türkiye’ye seçkin yıl tatil üzere geldiğinde Koçarlı ilçesinin kırsal Güdüşlü Mahallesi’nde faal İbrahim Kabakçı’yı ziyaret yazar, evlerine mihman olmaya başladı. Seçkin geldiğinde Kabakçı ve ailesinin evinde yaklaşık 2 kamer konuk olan Roberts, giderek Güdüşlü’demahalleden biri kadar oldu. Delmar Lee Roberts, Türkiye’yi ikinci vatanı gibi gördüğünü söyledi.’ÖLDĞÜMDE EKSIKSIZ MÜLK VARLIĞIMI TÜRK ÖĞRENCİLERİ İÇİN BAĞIŞLAYACAĞIM’Kendi ülkesi dışında bildirme haddinden fazla bahsettiği ülkenin Türkiye olduğunu tamlayan Roberts, “Bu nedenle ara sıra ABD’üstelik bazı bazı bana kızanlar bile oluyor. Henüz evvel başımdan aynı nişanlılık geçti. Askere gittiğimde kız başka birine kaçtı. O zamandan bu yana bekar yaşıyorum. imdi bile evlenmeyeceğim. Öldüğümde yekpare para varlığımı Türk öğrencileri amacıyla bağışlayacağım. Evim, arsam, arabam ve gayritabii halılarım da dahil rastgele şeyimi onlara bırakacağım. Çünkü Türkiye’yi çokça seviyorum” diye niteleyerek konuştu.’KARDEŞ GİBİ OLDUK’Roberts’le ahi kabilinden olduklarını tamlayan ekinci İbrahim Kabakçı, “1968 yılında Söke’de ortaokul öğrencisiyken oteldeki odasını paylaştığı Roberts’le başlayan arkadaşlığımız halen bitmeme ediyor. “O yıllarda traktör yoktu, eşek sırtında köye ulaşabiliyorduk. Buna karşın Roberts, her sene beni ziyarete gelirdi. Takkadak 1985 yılında evlendiğimde, kendisine unutup, düğün davetiyesi yollamayışıma kırılıp, gelmedi. Evlendiğimi, Türkiye’ye geldiğinde İzmir Fuarı’nda karşılaştığı bir mahalleliden öğür. Onun dışında seçme sene mahallemize dirimlik, 2 ay büyüklüğünde kalır” diye konuştu.’EN ÇOK BENİM YEMEKLERİMİ SEVİYOR’Kabakçı’nın 37 almanak eşi Birsen Kabakçı (56) ise “Delmar Lee Roberts, rastgele sene bize konuk peki. Bizim kültürümüzü, değme şeyimizi çokça beğeniyor. Tığ üstelik onu çokça seviyoruz. Kişilik adına haddinden fazla akıllıcasına ve muhik biri. Yeryüzü çokça benim yaptığım yemekleri beğenir. Kızartma, keşkek ve analıkızlı kabil yemeklere bayılıyor” dedi.’MAHALLEMİZİN 731’İNCİ KİŞİSİ OLDU’

Güdüşlü Mahallesi Muhtarı Tarjan Arıcı birlikte eksiksiz tıpkı Türk dostu olduğunu belirttiği Roberts’e gönüllü hemşehrilik beratı verdiklerini söyledi. 1994 yılından beri muhtar olduğunu amma Roberts’i 1970’li yıllardan beri tanıdığını tamlayan Arıcı, “Teferruatlı yıllardır mahallemize gelmesi dolayısıyla kendisiyle kaynaştık. Türkleri çok seviyor. Türkiye’yi çokça seviyor. Mahallemizde 730 nüfusumuz var: Roberts 731’inci gönül oldu. Temas geldiğinde Roberts’in parmağına bakarım. ‘Neden bakıyorsun’ diye benden saklar. ‘Nişanlandın mı, evlendin mi?’ diye niteleyerek sorarım. O birlikte bana ‘Eğer evlenirsem Türkiye’ye gelemem. Evlenmeyeceğim ve ömrümün yettiğince Türkiye’ye geleceğim’ der” dedi.

Share: