54 YIL ÖNCE TANIŞTIĞI ABD’Lİ EDİTÖRÜ, HERHANGI BIR YIL KÖYÜNDE 2 KAMER AĞIRLIYOR

ABD’dahi dinamik dergi editörü Delmar Lee Roberts (89), 54 sene evvel ilk defa geldiği Aydın’ın Söke ilçesindeki ayrımsız otelde vadi bulamayınca benzeri odayı paylaştığı İbrahim Kabakçı (69) ile tanıştı. Roberts, elan bilahare rastgele yıl geldiği Türkiye’birlikte takkadak tıpkı sene aut Kabakçı’nın Koçarlı ilçesinin rustik Güdüşlü Mahallesi’ndeki evine 2 ay misafir oluyor. Roberts ile ahi üzere olduklarını belirten Kabakçı, O yıllarda traktör yoktu, uzun kulaklı sırtında köye ulaşabiliyorduk. Buna karşın Roberts, değme yıl beni ziyarete gelirdi. Hoppadak 1985 yılında evlendiğimde, namına düğün davetiyesi yollamayışıma kırılıp, gelmedi dedi. Türkiye’yi ikinci vatanı üzere gördüğünü söyleyen Roberts, bekar yaşamaya devam edeceğini, öldüğünde ise mirasını çokça sevdiği Türkiye’deki öğrenciler üzere bağışlayacağını söyledi.

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde güçlü Delmar Lee Roberts, Şimal Carolina Eyalet Üniversitesi’nde Tekstil Yönetimi alanında lisans derecesi aldı. Paris Üniversitesi Siyasal Tetkikat Enstitüsü’nde lisansüstü eğitim ve Cenup Karolina Üniversitesi’nden gazetecilik alanında efdal lisans derecesi ile çıkışlı oldu. Üniversitede eğitim bilimi gördüğü tam çok sayıda Türk arkadaşı olan Delmar, onların davetlisi kendisine 1968 yılında geldiği Türkiye’bile Aydın’ın Söke ilçesine otelde yer bulamayınca o dönemde 15 yaşında olan İbrahim Kabakçı ile tıpkısı odayı paylaştı.

Roberts, o yıldan bilahare Türkiye’ye değme sene dinlence üzere geldiğinde Koçarlı ilçesinin kırsal Güdüşlü Mahallesi’nde hareketli İbrahim Kabakçı’yı görüşme edip, evlerine mihman olmaya başladı. Rastgele geldiğinde Kabakçı ve ailesinin evinde yaklaşık 2 kamer misafir olan Roberts, derece derece Güdüşlü’birlikte

mahalleden biri kabil oldu. Delmar Lee Roberts, Türkiye’yi ikinci vatanı kadar gördüğünü söyledi.

‘ÖLDĞÜMDE TAMAM DÜNYALIK VARLIĞIMI TÜRK ÖĞRENCİLERİ İÇİN BAĞIŞLAYACAĞIM’

Kendi ülkesi dışında genişlik çokça bahsettiği ülkenin Türkiye olduğunu belirten Roberts, Bu nedenle zaman zaman ABD’de zaman zaman bana kızanlar dahi oluyor. Henüz ilk başımdan ayrımsız yavukluluk geçti. Askere gittiğimde kız başka birine kaçtı. O zamandan bu yana bekar yaşıyorum. imdi de evlenmeyeceğim. Öldüğümde bütün servet varlığımı Türk öğrencileri amacıyla bağışlayacağım. Evim, arsam, arabam ve tuhaf halılarım birlikte karışma her şeyimi onlara bırakacağım. Zira Türkiye’yi haddinden fazla seviyorum diyerek konuştu.

‘KARDEŞ GİBİ OLDUK’

Roberts’le ahi kabil olduklarını tamlayan rençper İbrahim Kabakçı, 1968 yılında Söke’dahi ortaokul öğrencisiyken oteldeki odasını paylaştığı Roberts’le başlayan arkadaşlığımız halen bitmeme ediyor. O yıllarda traktör yoktu, uzun kulaklı sırtında köye ulaşabiliyorduk. Buna karşın Roberts, değme yıl beni ziyarete gelirdi. Çabucak 1985 yılında evlendiğimde, namına unutup, dernek davetiyesi yollamayışıma kırılıp, gelmedi. Evlendiğimi, Türkiye’ye geldiğinde İzmir Fuarı’nda karşılaştığı bire bir mahalleliden öğür. Onun dışında değme sene mahallemize dirimsel, 2 kamer kadar kalır diye konuştu.

‘EN ÇOKÇA BENİM YEMEKLERİMİ SEVİYOR’

Kabakçı’nın 37 almanak eşi Birsen Kabakçı (56) ise Delmar Lee Roberts, herhangi bir yıl bize konuk peki. Bizim kültürümüzü, değme şeyimizi çokça beğeniyor. Tığ üstelik onu haddinden fazla seviyoruz. Nefis olarak çokça akıllıcasına ve hakikat biri. Yer haddinden fazla benim yaptığım yemekleri beğenir. Kızartma, keşkek ve yuvarlama üzere yemeklere bayılıyor dedi.

‘MAHALLEMİZİN 731’İNCİ KİŞİSİ OLDU’

Güdüşlü Mahallesi Muhtarı Tarjan Arıcı üstelik tüm bir Türk dostu olduğunu belirttiği Roberts’e gönüllü hemşehrilik beratı verdiklerini söyledi. 1994 yılından beri muhtar olduğunu amma Roberts’i 1970’li yıllardan beri tanıdığını belirten Arıcı, Tafsilatlı yıllardır mahallemize gelmesi dolayısıyla kendisiyle kaynaştık. Türkleri çok seviyor. Türkiye’yi çokça seviyor. Mahallemizde 730 nüfusumuz var Roberts 731’inci can oldu. Herhangi Bir geldiğinde Roberts’in parmağına bakarım. ‘Neden bakıyorsun’ diye benden saklar. ‘Nişanlandın mı, evlendin mi’ diye niteleyerek sorarım. O bile bana ‘Eğer evlenirsem Türkiye’ye gelemem. Evlenmeyeceğim ve ömrümün yettiğince Türkiye’ye geleceğim’ der dedi.Share: