57. Cumhurbaşkanlığı Derrace Turu’nda madalyalar sahibini buldu

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Velespit Federasyonu eliyle düzenlenen Tour of Türkiye’nin 8. gününde yapılacak İstanbul-İstanbul etabı 25. kilometrede çekicilik şartlarının kötüleşmesi ve kaza riskinin artması dolayısıyla bando koordinatörleri ile sporcuların isteğiyle iptal edildi.

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi önünden startı sunulan etapta sporcular, Kuzguncuk’tan itibaren nötralize tıpkısı şekilde değme mücadeleye girmeden kontrollü benzeri şekilde parkuru tamamladı. Turun bergüzar töreni, Atatürk Kültür Sarayı uğrunda gerçekleştirildi.

Turu Israel-Premier Tech takımından Bakir Zelandalı Patrick Bevin umumi sınıflama lideri olarak bitirdi ve firuze mayonun sahibi oldu. Organizasyonu Alpecin-Fenix takımından Avustralyalı Jay Vine ikinci, İtalya’nın Drone Hopper-Androni Giocattoli takımından Arjantinli Eduardo Sepulveda üçüncü tamamladı.

Belçika’nın Alpecin-Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen sprint liderinin giydiği yeşil mayo, ABD’nin Wildlife Generation Pro takımından Noah Granigan bile yer ferah tırmanışçının giydiği kırmızı mayo, Sakarya Büyükşehir Belediyesinden Batuhan Mutlak da Türkiye güzellikleri mayosunun (Beyaz) sahibi oldu.

Takımlar klasmanında ise İspanya’nın Equipo Kern Pharma şampiyonluğa ulaştı.

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, genel klasmanda dereceye giren sporculara madalyalarını verdi. Topluluk klasmanında birinci olan Equipo Kern Pharma, kupasını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun elinden aldı. Bakan Kasapoğlu, Jasper Philipsen’birlikte formasını giydirdi.

Batuhan Hür’ün beyaz mayosunu İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya, Noah Granigan’a mayosunu ise Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Umumi Müdürü Mahmut Kazan verdi.

Türkiye Derrace Federasyonu Başkanı Sakıncasız Müftüoğlu, Oktay ve Kasapoğlu’na günün anısına turu simgeleyen plaket takdim etti.

Turun genel sınıflama lideri Bevin: Kullanılmamış Zelanda’dan gelip böyle çok fena hâlde aynı şehirde müracaat etmek çok keyifliydi 

Tor Gelibolu-Tekirdağ etabında umumi tasnif liderliğini düzlük Israel-Premier Tech takımından Patrick Bevin, şampiyon ilan edildi.

Yürek töreninin peşi sıra düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda kâin 31 yaşındaki sporcu, “Bugün haddinden fazla az miktarda yağmur yağmasına rağmen koşullar etabı çok zorlaştırdı. Etabın tamamlanması haddinden fazla riskli ayla geldi. Sporcular ve takımlarımız yerine yarışma komiserleriyle görüşüp fikir birliğine vararak etabın tağyir edilmesini kararlaştırdık. Genişlik fena hâlde 8. etabın bozma olmasından kontekst fon kırıklığı ve üzüntü içindeyiz.” diye konuştu.

Tozla yağmurun birleşmesinin zemini kontra etkilediğini vurgulayan Bevin, “Bu şerait altında yarışın yapılması olabilir olmazdı. Yerdeki toz ve yağmurdan çevre zıypak bir dayanak noktası vardı.” ifadelerini kullandı.

Kontrollü tıpkısı şekilde çiftteker sürerek İstanbul’u rüyet şansları olduğunu tamlayan Patrick Bevin, “Eskimemiş Zelanda’dan gelip böyle çok iyicene bire bir şehirde gitmek çok keyifliydi ama hakikat tıpkı konkur olmasını istem ederdim. Bir yandan birlikte İstanbul’dahi domuzuna benzeri dolaşma atmış olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Bevin, 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Çiftteker Turu’yla ilk kez ayrımsız genel bölümleme zaferi yaşadığını aktararak, “Çok hoş tıpkısı volta oldu ve iyicene aynı şekilde sonuçlandırdım.” şeklinde rey belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu İstanbul etabı fek

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Derrace Turu başladı

Cumhurbaşkanlığı Derrace Turu’nda 1915 Çanakkale Köprüsü tanıtılacak

 

Share: