59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri Açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi aile sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 1-8 Ilk Teşrin 2022 tarihleri ortada düzenlenecek 59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Mufassal Metraj Film Yarışması’nda yer matlup 10 film mahsus oldu.

14 kategoride Kızıl Portakal Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı Millî Detaylı Metraj Film Yarışması’na bu yıl 46 yapım başvurdu. Sevin Okyay, Mehmet Şalter ve Yaşamış Brav’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlenen 10 film Türkiye’de ilk kez Antalya’da sinemaseverlerle buluşacak.

Belmin Söylemez’in yönettiği “Gözgü Mirat”; Ümit Köreken yönetmenliğindeki “Aynı Rüya”; yönetmenliği Değer Ünlü’ye ilgilendiren “Tamtakır”; Burak Acara, Sofia Bohdanowicz ve Blake Williams’ın gelişigüzel yönettikleri “Azimet O Azimet”; Atalay Taşdiken’in yönettiği “Hare”; Kaan Savacı yönetmenliğindeki “Iguana Tokyo”; Selcen Ergun’un yönettiği “Kar ve Kocaoğlan”; Özcan Alper’in yönettiği “Aynasız Geceleyin”; Emin Alper’in yönettiği “Kurak Eyyam” ve İsmet Kurtuluş ile Kaan Arıcı’nın gelişigüzel yönettikleri “LCV (Lütfen Karşılık Veriniz)” bu yıl Antalya’da konkur heyecanı yaşayacak.

Türkiye’de ilk defa Antalya’da peyrev karşısına çıkma yarış filmlerinden Belmin Söylemez’in “Ayna Ayna”; Saygınlık Ünlü’nün “Bomboş”; Atalay Taşdiken’in “Hara”; Kaan Müjdeci’nin “Iguana Tokyo”; Özcan Alper’in “Ibret Tün” ve İsmet Kurtuluş ile Kaan Arıcı’nın “LCV (Lütfen Yanıt Veriniz)” ünlü filmleri benzeri zamanda dünya önce gösterimlerini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacak. Ana jürinin kararı sonucunda Millî Etraflı Metraj Film Yarışması’ndaki yekpare kategorilerde toplanmış 840 bin TL tutarında ödül verilecek.

Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yönetimsel direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, laf yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Toplu Tartışma direktörlüğünü ise Bergüzar Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.Share: