6 ilden 3 bin kişinin katılımıyla sarsıntı tatbikatı yapıldı

Olay namına gelen AFAD, İHH, JAK, UMKE ve itfaiye aracı ekipleri arama istirdat çalışmalarına başlaması

-Vatandaşlar gelen ekiplere reaksiyon göstermesi

Güvenlik güçlerinin çöküntü bölgesine girmeye çalışan vatandaşlara müdahalesi

Arama istirdat köpeklerinin gelmesi

Ekiplerin, yaralıları ve hayatını kaybedenleri enkazdan çıkarması

AFAD ekiplerinin enkazdan çıkardıkları yaralıya enkazda bambaşka yaralının olup olmadığını sormaları

İşitme mânialı tıpkısı yaralıyı, kontrol istirdat ekipleri işaret diliyle bildirişim kurarak kurtarması

AFAD İl Müdürü Osman Atsız’ın açıklamaları Kayseri’da 6 ilden 3 bin kişinin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

KAYSERİ – Kayseri’üstelik, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında çok sayıda kurumun iş birliğiyle Lehçe Dozaj Düz ve Masabaşı Tatbikatı gerçekleştirildi.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’ndeki 11 konutluk kentsel tahavvül alanında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği 5,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Çoğunluğu öğrencilerden oluşan AFAD gönüllüleri, bir anda çevreden kentsel transformasyon alanındaki yıkıntıların arasına koşarak geldi.

Enkaz altında kalanlar, “Kimse yok mu, yardım fail bulunmayan mu” diye arkalama istedi.

Görüngü namına gelen AFAD, İHH, JAK, UMKE ve itfaiye ekipleri taharri kurtarma çalışmalarına başladı. Vatandaşlar gelen ekiplere “Neredesiniz?” diye reaksiyon gösterdi. Kontrol kurtarma köpeklerinin üstelik katıldığı çalışmalarda, göçük altındakileri duyabilmek için arada sırada ağızsız kalınması çağrısında bulunuldu.

Ekipler, yaralıları ve hayatını kaybedenleri enkazdan çıkardı. Kâh yaralılar halatla yüksekten boşaltma edildi.

Deprem sonrası bire bir binada sâdır cuşuhuruş de itfaiye aracı ekiplerince söndürüldü. Enkazdaki sema sakat benzeri yaralıyı, kontrol istirdat ekipleri bel diliyle bildirişim kurarak kurtardı.

Tatbikatta, Kızılay ekipleri vatandaşlara kemirmek dağıtırken, diğer kuruluşların birlikte alanda çadırları düz aldı.

AFAD İl Müdürü Osman Atsız, gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının talimatıyla gerçekleştirilen tatbikata, Kayseri’nin beraberinde Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Kahramanmaraş’tan ekiplerin katıldığını, 23 say grubunun sahada olduğunu, 2 bin 959 kişinin tatbikatta fariza aldığını söyledi.

Alanda taharri kurtarma, hararet söndürme çalışmaları yapıldığını anlatan Atsız, “Hastanelerimiz kuruldu, Türk Telekom altyapıyla ilgilendi, Kızılay yemek dağıttı. Tatbikatta arama kurtarma çalışmalarında 10 yaralı, 2 ölü, yangından ise 2 yaralı 1 ölü çıkarıldı. 85 afetzedeye barınma ve beslenme desteği verildi.” diyerek konuştu.

Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve farklı kurumların temsilcileri de tatbikatı izledi.Share: