7 bin 784 yaban hayvanı, tedavi edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Siper ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü’nce kurulan rehabilitasyon merkezlerinde, son 10 yılda muhtelif nedenlerle yaralanan 38 bin 631 çandır hayvanı, tedavi ve rehabilite edilerek, saf ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 aşılanmamış hayvanından 7 bin 784’ü, yeniden doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi devam ederken, 453 melez hayvanı ise hayvanlar bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Aşılanmamış Hayvanı Tezyit Yeri ve İstasyonları ile Kurtarma Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Için Yönetmelik’ ve arsıulusal sözleşmeler layıkıyla tabii afat, çevre sorunları, yaralanma ve sahipsiz kalma kabil nedenlerle bakıma ve tedaviye kadın olan çandır hayvanları amacıyla otama ve iyileştirme merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, hayvan bilimi bahçeleri, şehremaneti ve sivil cemiyet kuruluşlarınca yapılan protokoller ile karışık hayvanları tedavi edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu format devreye girdi. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nca kurulan önce kurtarma ve rehabilitasyon merkezi olan Bursa Mehabet Acar Melez Hayatı Istirdat ve Iyileştirme Merkezi’nin hizmet vermeye başlaması ile otama ve iyileştirme elan şümullü yapılmaya başlandı. Vekâlet tarafından seçkin nahiye müdürlüğü bünyesinde aşılanmamış hayvanı kurtarma ve iyileştirme merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye kadar Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Mersin, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay tutmak amacıyla 11 ilde istirdat merkezi inşa edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 KARIŞIK HAYVANINA TEDAVİDKMP eliyle son 10 yılda 38 bin 631 aşılanmamış hayvanı otama ve rehabilite edilerek katıksız hayat ortamına bırakıldı. 2021 yılında muhtelif nedenlerle yaralanan, engel gören 8 bin 957 melez hayvanının 5 bin 450’si otama edilerek, gine doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye büyüklüğünde 12 bin 596 karışık hayvanı doğada çorlu ya da güçten düşmüş namına bulundu. Bunlardan 1017’sinin otama ve rehabilitasyon süreci devam ederken, 7 bin 784 karışık hayvanı yeniden doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 melez hayvanı ise hayvan bilimi bahçelerine yerleştirildi.Share: