‘741. Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Söğüt Şenlikleri’ öncesi hazırlıklar münteha

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, 741. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri öncesi bütün hazırlıkların tamlık kendisine tamamlandığını söyledi.

Bilecik Valisi Dr. Vali Kızılkaya, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Söğüt Şehremini İsmet Sever, kentteki matbuat temsilcileriyle benzeri araya geldi. Ilbay Dr. Kızılkaya, bu yıl 741’incisi düzenlenecek Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri programı ile ilgilendiren gelgel ve kuruluşlarca alınacak tedbirlerle ilgilendiren bilgiler aktardı. Tören alanı, Ertuğrul Gazi Cami ve Külliyesi, darülkurra ve türbede yapılan yenilikler ile çalışmaları hakkında bilgiler nâkil Kızılkaya, “Biz işimizi düzgün yaptıktan ve iyice anlatabildikten sonraları buraya gelenlerin sayısı akıllıcasına oranlı olarak artar. Ben inanıyorum, çıktı Söğüt Şenlikleri haddinden fazla henüz coşkuyla kutlanacaktır. Söğüt’e yapılacak olan ‘Oba Kent’ projesinin ihalesini tamamladık, yakında meydan teslimini da gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki sene da ihtimal obanın açılışını yapmış olacağız. Gelişigüzel yıl Söğüt Şenlikleri’nde kullanılmamış tıpkı gelişmeyi gelişigüzel yaşayacağız” dedi.

“Alelhusus gençler ve vatandaşlar açısından dahi cazip hale getirmeye çalıştık”

Şenliklerde alınacak güvenlik önlemleriyle ilişkin de açıklamalarda bulunan Kızılkaya, “Bu sene şenlikleri türlü gösterilerle de süslemeye çalıştık. Özellikle çoluk çocuk ve vatandaşlar açısından birlikte kurumlu ağıl getirmeye çalıştık. Gösterilerde kurnaz çokça pir benzeri konseptle kayran matlup. Jandarmanın mehteran, tüfekli hareketler ve helikopterlerin çelik kanatlar gösterisi olacak. Dede sporları, güreşler, okçuluk, cirit müsabakaları kadar bunların hepsinin şenliğe katılanlara unutulmaz anlar yaşatacağına inanıyorum. Akşam Ezanı Kıraç’ın konseri de katılan gençleri ve sanatseverleri ayrı tıpkı keyiflendirecektir. Düzenlilik noktasında ihtiyacımız amacıyla planlama yaptık, kendi inanma personelimiz ve kendi imkanlarımızla üstesinden geleceğimizi düşünüyor, haddinden fazla çok güvenlik tedbirleriyle da insanları gark etmek istemiyoruz, bunları tıpkısı yük ile planladı arkadaşlarımız. Otopark açısından gelen araçların nerelere yönlendirileceğini ve yaklaşık 13 yerde açar otopark edilecek şekilde ayarladık. Rastgele sene olduğu üzere önceki yılların dahi üzerine koyarak coşkuyla ve Ertuğrul Gazi’nin bize güç ettiği bu felsefeyi ona uygun aynı şekilde anarak alacak edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızı bu şenliklere katılmaya ve coşkuyla bizim yanımızda olmaya çağırma ediyorum” dedi.

741. Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Söğüt Şenlikleri 9-11 Eylül tarihlerinde ortada kutlanacak. – BİLECİK

Share: