741. Hayme Ana’yı Ihtifal ve Barhana Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “fehamet ana” adına mezkûr “Hayme Ana” kabri başında anıldı.

741. Hayme Asıl’yı Yâd ve Kafile Şenlikleri Kütahya’birlikte yapıldı.

Kütahya Valisi Ulvi Çelik, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Firez ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Evcil Yönetimlerden Mesul Genel Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Mebus Sadir Durmaz ile ayrıksı protokol mensupları, Domaniç ilçesine mecbur Çarşamba köyündeki Hayme Ana’nın türbesini müzakere yazar dua etti.

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada, Hayme Ana’yı andıklarını ve bire bir zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan önceki Türk kadının Hayme Asıl olduğunu hatırlatan Polat, “Hayme Ana, Konya- Karaman’dahi Zübeyde Hanım, Kütahya’de Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’birlikte Şerife Abla, Erzurum’da Anne Bayan, Malatya’dahi Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Rabıt Sezen, Çorum’de Aybüke Öğretmen, Diyarbakır’birlikte evlat nöbeti tutan kabadayı analardır.” dedi.

Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan dahi Hayme Anne’nın, tıpkısı zamanda devletin bekası adına verilen emeğin en heybetli örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Ana’nın, döneminde devletin bekası hesabına ali savaşım verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Asıl savaş vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek olabilir olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve şerif gönlü, kadınlarımıza esin reşit, asırlar bilahare birlikte cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bir ufuktur o, inanç ile idealini var fail, inanç ile tarihi abat eden tıpkı bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehterhane eşliğinde simgesel kafile yürüyüşünün beraberinde Türk tasavvuf musikisi konseri, süvari okçuluk ve halk oyunu gösterilerine saha verildi.

Programa, YANLIŞSIZ Öğür Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Yavaş Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Mürtefi Fazıl Etçi ve başka tören düzeni üyeleriyle çokça sayıda yurttaş katıldı.



Share: