8 İlde 11 Bölge ‘Kesin Korunacak Alıngan Alan’ İlan Edildi, 4 İlde Çabuk Kamulaştırma Kararı Makbuz

Cumhur Reisi kararıyla Adana, Antalya, Bitlis, Muş, İstanbul, İzmir, Van ve Balkı il sınırları zarfında bulunan 11 bölgedeki doğal sit alanları, ‘kesme korunacak kırılan düz’ ilan edildi. Ankara, Bartın, Giresun ve Gaziantep’te kâh taşınmazların çabuk kamulaştırılması kararı alınırken Sinop’un Akışmaz ilçesinde da bazen alanların orman sınırları dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’dahi zaman yayınlanan kararlarla 8 diyar sınırında vadi alan 11 bölgedeki muhtelif bölgeler, ‘kesme korunacak alıngan alan’ car edildi. 4 şehirde ise çeşitli alanlar amacıyla acele kamulaştırma kararı alındı.

Bugün yürürlüğe giren Cumhur Reisi kararları şöyle:

‘KESİN KORUNACAK KIRILAN ALAN’ YERINE İLAN EDİLEN BÖLGELER

“Adana ili, Karaisalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kapıkaya Kanyonu gizil natürel sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesme korunacak kırılan kayran olarak tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Antalya ili, Akseki ve Gündoğmuş ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Akseki-Gündoğmuş arası potansiyel tabii sit alanının siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak hassas düzlük kendisine tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Antalya ili, Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde mevcut Kırkgöz Akarsu Kaynakları Doğal Sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesme korunacak kırılan kayran yerine tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.

Bitlis ili, Güroymak ilçesi ile Muş ili, Hasköy ilçesi sınırları içerisinde kâin İron Sazlıkları gizil tabii sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak hassas düz namina tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İstanbul ili, Beykoz ilçesi sınırları içerisinde Kâin Riva Deresi Batısı Doğal Sit Alanı’nın esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak alıngan düzlük olarak tescil ve zar edilmesine karar verilmiştir.

İstanbul ili, Şile ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ağva Katıksız Sit Alanı’nın siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak kırılan kayran adina tescil ve zar edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İzmir ili, Dikili içesi sınırları içerisinde mevcut Nebiler Şelalesi ve Mağaraları potansiyel natürel sit alanının dulda statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesme korunacak kırılan kayran adina tescil ve zar edilmesine karar verilmiştir.

Van ili, Çaldıran ilçesi ile Veca ili, Doğubayazıt ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tendürek Dağı Püskürtü Taşları potansiyel saf sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak kırılan kayran olarak tescil ve zar edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Van ili, Muradiye ve Çaldıran ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Pirreşit Dağı ve Süphan Gölü gizil katıksız sit alanının siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak kırılan alan namina tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Van ili, Muradiye ilçesi sınırları içerisinde mevcut Bendimahi Sazlıkları potansiyel saf sit alanının siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak kırılan kayran yerine tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI VERİLEN BÖLGELER

Ankara ili, Mamak ilçesi, Mutlu Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 51045 cezire 1 parsel, 51048 ada 1 parsel, 51106 ada 1 parsel numaralı, 6306 az Kıyamet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Üzerine Kanun kapsamına giren özel mülkiyete bahis taşınmazların, üzerlerindeki yapılarla alay malay, proje alanındaki imar mevzuatına yeraltı, ruhsatsız, iskansız ve facia riski haiz, genel düzenlilik ve güvenlik yönünden sakıncalı yapıların tasfiye edilerek ulaşım ve altyapısı ile gelişigüzel marifet ve sanat kurallarına akıllıca, zinde ve emniyetli yaşam alanlarının oluşturulması için Mamak Belediye Başkanlığı yoluyla tez kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Devletleştirme Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Bartın ili, Kalıp ilçesi, Dallıca köyü sınırları içerisinde bulunan ve ekli harita ile listede hat ve koordinatları gösterilen alanda vadi kayran hususi mülkiyete konu taşınmazların, bölgede Şişko Bölük İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen ev projesine ilgili ümran yolunun açılması üzere mezkûr Başkanlık tarafından çabuk kamulaştırılmasına, 2942 az Kamulaştırılma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği değişmeyen verilmiştir.

Giresun-Çaldağı- İnişdibi (Dokap) Yolu projesi kapsamında bazen taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü eliyle acele kamulaştırılmasına ilgili fena kararın yürürlüğe konmasına, 2942 çevrilmiş Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği değişmeyen verilmiştir.

Ekli listede bulundukları düz ile cezire ve parsel numaraları tamlanan taşınmazların, İslahiye Tevhit Endüstri Bölgesi sınırlarının genişletilmesi amacıyla İslahiye Belediye Başkanlığı yoluyla tez kamulaştırılmasına 2942 mahdut Devletleştirme Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.”

SİNOP’UN DURAĞAN İLÇESİNDE BAZI ALANLAR ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARTILDI

Öte yandan, Sinop’ta ara sıra alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı. 6831 dar Orman Kanunu’nun eklenmiş 16’ncı maddesi mucibince alınan karara bakarak, orman sınırları dışına çıkarılan alanlar, Durağan ilçesine mecbur Yeniköy Mahallesi’nde bulunuyor.

Share: