82 yaşındaki ustadan laf eseri bastonlar

Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde tüvana 82 yaşındaki Abdurrahman Gökbulak, ilerleyici yaşına rağmen kısaca 60 yıldır koz ağaçlarından laf eseri bastonlar yapıyor.

Çakal Armudu ilçesinde üretilen ahali yapımı bastonlar değme sabık devir mütebeddil örge ve desenlerle demet çekmeye devam ederken, ilçenin sunu bozuk baston ustalarından olan Abdurrahman Gökbulak ise 60 yıldır mesleği sürdürüyor. Askere gidinceye büyüklüğünde marangozluk ve ceviz ağacından mobilyalar yaptığını tamlayan Gökbulak, askerden döner dönmez atölye açarak kötek yapım etmeye başladığını söyledi. İlerlemiş yaşına rağmen, mesleğini balaban benzeri ilişki ve inceden inceye eden kötek ustası Abdurrahman Gökbulak, baston yapmanın sonuç basamak ihtimam isteyen bir laf olduğunu kaydetti.

Gökbulak, meslek hayatı boyunca çocukları ve torunları dahil 50’nin üzerinde baston ustası yetiştirdiğini söyledi. Evde canının sıkıldığını ve kendisini atölyeye attığını anlatan Abdurrahman Gökbulak, bu yaşına karşın baston yapmaya çokça istekli olduğunu tabir etti. 60-70 sene evvel geçmiş kendisine mobilyacılıkla bu işe başladığını anlatan Abdurrahman Gökbulak, elan sonraları bastonculuğa gönül ederek kendisine sıradan tıpkı işlik açtığını belirtti. Gökbulak, “İlk olarak mobilyacılıkla başladım ego bu işe. Daha bilahare kötek atölyesi açarak bastonculuk yapmaya başladım. 60 yılı üstelik geçti, halen birlikte kötek yapmaya devam ediyorum. Mütekait oldum daha çok yaşlıyım ama evde canım sıkılıyor, bazen gelip bastonlarla uğraşıyorum. Mobilyacılık ve bastonculuk dönemlerimde 50’nin üzerinde usta yetiştirdim. Henüz sonraları çocuklarım yetişti, şimdi da onlar bitmeme ediyorlar. Ego üstelik arada bir onlara hafifçe apotr oluyorum. Alışmışım çalışmaya gereksiz durmayı sevmiyorum. Hevesim çoktur bu işlerde, zaten beni bu işe sürükleyende hevesim oldu. Bazen çalıştığım zaman çocuklarım bana ‘fazla say, tozdan makineden rahatsız olursun’ diyorlar. Çarkıt halim kabil çalışmayı istiyorum” dedi. – BİTLİS

Share: