ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

KÖLE Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insanca konularda destek üzere 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını duyurdu.

MEMLUK Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılmış açıklamada, “Vekillik, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın allahsız savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının kat açtığı acil insani zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak amacıyla 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı terazi niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, çekişme zımnında birçok bölgede aktif mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere saha verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı engelleme etmesi, ülkenin nazik benzeri bölümünü esmer mayınları, patlamamış cephane ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Zalim aktörler aracılığıyla Ukrayna’birlikte gördüğümüz şekilde umum yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha önce Suriye’de elden DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar eli nimetli ekincilik arazilerine erişimi engelliyor, baştan mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve tertemiz Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya üstelik hastalıklı bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin pahal olabileceğini aritmetik ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde tıpkı alana istikbal etmektedir.”

Share: