AB’den ABD’nin elektrikli araba alacak indirimine reaksiyon

Avrupa Birliği (KEZ), ABD’nin domestik üretim elektrikli otomobilleri rüşvet indirimleriyle heveslendirme etmeyi amaçlayan kanun tasarısından bulut duyuyor.

SU Komisyonu Sözcüsü Miriam Garcia Ferrer, Brüksel’da düzenlenen günce matbuat toplantısında, ABD’bile Senatodan güzeşte ve Temsilciler Meclisinde oylanacak olan “enflasyonu düşürme kanun tasarısı” kapsamındaki elektrikli araçlara vergi indirimi planı hakkında açıklamalarda bulundu.

“KEZ, ABD’nin şu anda tartışmakta olduğu yıpranmamış Atlantik ötesi ticari engelden dip bulut duymaktadır” ifadesini kullanan Ferrer, bunun yabancı üreticilere karşı ayrımcılık anlamına geldiğini belirtti.

Ferrer, bahis konusu girişimin Acun Tecim Örgütü (DTÖ) kurallarıyla eğlenceli olmadığına belen ederek, ABD’yi tasarıdaki ayrımcı unsurları kaldırmaya ve DTÖ ile tamlık uyum sağlamaya çağırdı.

Vergi indirimlerinin elektrikli araçlara olan talebi çoğaltmak için mehabetli bir heveslendirme olduğunu akseptans ettiklerini belirten Ferrer, getirilen önlemlerin adil olduğundan emniyetli olunması gerektiğini vurguladı.

ABD’deki enflasyonla savaşım kanun tasarısı, idrak indirimleriyle elektrikli otomobil satın almayı motivasyon etmeyi de öngörüyor.

Bu kapsamda, Yıldız Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden sâdır mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara büyüklüğünde alacak indirimi verilmesi planlanıyor.

Share: