AB’den Rusya’ya bir çarpış daha! Ara Sınav kolaylığı anlaşması askıya alınıyor

SU ülkelerinin dışişleri bakanları, SUTAŞ gün başkanı Çekya’nın başkenti Prag’daki gayriresmi toplantıda, Rusya ile ara sınav meselesini ele alarak ara sıra konularda siyasal uzlaşma sağladı. Toplantı bitiminde AB Aut İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in verdiği bilgiye göre, SUTAŞ ülkeleri, Rusya ile elan önceki imzalanan ve uygulamada bulunan vize kolaylığı anlaşmasını cümle kendisine askıya alma üstüne anlaştı.

“ARTIK KOLAYLIK YOK”

Elan geçmiş dahi ara sınav kolaylığı anlaşmasının Rusya celal görevlileri kabilinden gruplar amacıyla askıya alındığını hatırlatan Borrell, sonuç kararla gelişigüzel Moskof vatandaşlarına sunulan yıpranmamış vize sayılarının güç şekilde azalacağını söyledi ve “Artık emeksiz bulunmayan.” dedi. çıktı yapılacak başvuruların alçak ezberden geçeceğini kaydeden Borrell, “Kendimizi Ukrayna’daki savaşa alın çıkanlardan, Moskof sivil toplumundan ayrı sancımak üstelik istemiyoruz.” diyerek konuştu.

Baltık ülkeleri, Polonya, Finlandiya, Çekya kabilinden kâh KEZ üyeleri Acımasız vatandaşlarına toptan ara sınav yasağı getirilmesini istiyordu. Fakat bu öneriye Fransa, Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Anadolu Yönetimi kabil üyeler alın çıkıyordu.

BAZI PASAPORTLAR TANINMAYACAK, MİLYONLARCA VİZE İNCELENECEK

SU dışişleri bakanlarının uzlaşısıyla Kırım üzere Ukrayna’ya ait ancak Rusya’nın işgali altında bulunan topraklarda verilen Acımasız pasaportları üstelik tanınmayacak. Bunların dışında bugünkü toplantıdan çıkan karara göre, SU ülkelerince daha evvel Acımasız vatandaşlarına bırakılmış kâin vizelerin durumu incelenecek ve bunların hangi olacağına ilişkin himmet yapılacak.

Bakanlar, kestirmece 12 milyon uygulanan vizeyi havi “bu ağdalanmış buut” amacıyla SUTAŞ Komisyonunu faaliyet yürütmeye ve tıpkısı kılavuz kaptan oluşturmaya nida etti. Borrell’in verdiği bilgiye bakarak, temmuz ayından beri Rusya’dan komşu AB ülkelerine geçişler oldukça çok şekilde arttı. Buna esbabımucibe olarak SUTAŞ ile Rusya arasında havayolu taşımacılığının aylar ilk kesilmiş olması gösteriliyor. Ruslar, komşu ülkelere geçerek oralardan sair SU ülkelerine albeni marifetiyle seyahat edebiliyor.

KOMŞU ÜLKELER RUSYA’DAN GİRİŞLERİ SINIRLAYABİLECEK

Borrell, ayrıca Rusya’ya sınırı kâin DENIZ ülkelerinin Ruslara girişleri sınırlandırma üzerine millî düzeyde öz tedbirini alabileceğini kaydetti. Bunun Schengen kuralları çerçevesinde yapılması gerektiğini vurgulayan Borrell, ulusal tedbirlerin vizelerin verilmesinde ve cızık geçişlerinde uygulanabileceğini, organ ülkelerin Schengen kuralları çerçevesinde birçok seçeneği bulunduğunu aktardı. KEZ üyelerinden Polonya ve Çekya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasından kısa müddet sonra Zalim vatandaşlarından ara sınav başvurusu almayı durdurmuştu.Share: