AB’den Rusya’ya yıpranmamış tıpkı müeyyide! Vize kolaylığı anlaşması askıya alınacak

SU ülkelerinin dışişleri bakanları, SUTAŞ gün başkanı Çekya’nın başkenti Prag’daki gayriresmi toplantıda, Rusya ile ara sınav meselesini ele alarak gâh konularda politik uzlaşı sağladı. Derinti bitiminde KEZ Aut İlişkiler ve Asayiş Politikası Erdemli Temsilcisi Josep Borrell’in verdiği bilgiye göre, AB ülkeleri, Rusya ile elan önceki imzalanan ve uygulamada kâin ara sınav kolaylığı anlaşmasını mecmu namına askıya alma üstüne anlaştı.

“ARTIK KOLAYLIK YOK”

Henüz önce dahi vize kolaylığı anlaşmasının Rusya celal görevlileri kabil gruplar amacıyla askıya alındığını hatırlatan Borrell, serencam kararla alay malay Rus vatandaşlarına verilen yeni vize sayılarının kısık şekilde azalacağını söyledi ve “Bundan Sonra amelî namevcut.” dedi. imdi yapılacak başvuruların kısık düşünmeden geçeceğini kaydeden Borrell, “Kendimizi Ukrayna’daki savaşa karşı çıkanlardan, Rus sivil toplumundan ayrı tutmak dahi istemiyoruz.” diyerek konuştu.

Baltık ülkeleri, Polonya, Finlandiya, Çekya üzere bazen AKARSU üyeleri Moskof vatandaşlarına global ara sınav yasağı getirilmesini istiyordu. Ancak bu öneriye Fransa, Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Anadolu Yönetimi üzere üyeler cebin çıkıyordu.

BAZI PASAPORTLAR TANINMAYACAK, MİLYONLARCA VİZE İNCELENECEK

AB dışişleri bakanlarının uzlaşısıyla Kırım kabilinden Ukrayna’ya ilişik fakat Rusya’nın işgali altında kâin topraklarda sunulan Zalim pasaportları de tanınmayacak. Bunların dışında bugünkü toplantıdan çıkan karara göre, SUTAŞ ülkelerince daha önceki Acımasız vatandaşlarına verilmiş kâin vizelerin durumu incelenecek ve bunların hangi olacağına ilgili himmet yapılacak.

Bakanlar, tahminî 12 milyon makbul vizeyi kapsayan “bu karmaşık boyut” için DENIZ Komisyonunu mücahede yürütmeye ve aynı yordam oluşturmaya nida etti. Borrell’in verdiği bilgiye bakarak, temmuz ayından beri Rusya’dan komşu DENIZ ülkelerine geçişler oldukça çok şekilde arttı. Buna gerekçe olarak AKARSU ile Rusya ortada havayolu taşımacılığının aylar evvel kesilmiş olması gösteriliyor. Ruslar, yandaki ülkelere geçerek oralardan gayrı SUTAŞ ülkelerine gelgel aracılığıyla gezi edebiliyor.

KOMŞU ÜLKELER RUSYA’DAN GİRİŞLERİ SINIRLAYABİLECEK

Borrell, ayrıca Rusya’ya sınırı kâin SUTAŞ ülkelerinin Ruslara girişleri sınırlandırma konusunda millî düzeyde özlük tedbirini alabileceğini kaydetti. Bunun Schengen kuralları çerçevesinde yapılması gerektiğini vurgulayan Borrell, ulusal tedbirlerin vizelerin verilmesinde ve eksen geçişlerinde uygulanabileceğini, unsur ülkelerin Schengen kuralları çerçevesinde bir nice seçeneği bulunduğunu aktardı. SU üyelerinden Polonya ve Çekya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasından gücük müddet bilahare Rus vatandaşlarından ara sınav başvurusu almayı durdurmuştu.Share: