ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin bakir binası ve konsolosluk hizmetleri basına tanıtıldı

MEMLUK’nin Ankara Büyükelçiliği Konsoloshane İşlerinden Mesul Murahhas Müsteşar Başkonsolos Jayne Howell, Türk vatandaşlarının MEMLUK vizesi başvurularında karşılaştığı etraflı bekleme sürelerine değinerek, “Vize başvurusu üzere tıpkısı almanak bekleme süresi yeterince bol tıpkısı süre değil tabii. Biz bile bu konuda seçkin periyot türlü olduğunca çokça teceddüt bildirmek ve bekleme sürelerini tenkis etmek amacıyla olabildiğinde çok çalışmaktayız.” dedi.

ESIR’nin Ankara Büyükelçiliğinin Çukurambar’daki yeni bakım binası ve geliştirilen konsoloshane hizmetleri, Ankara’daki bilim ajansları muhabirlerine tanıtıldı.

Howell, sakat bakım binasında konsolosluk ve ara sınav işlemlerinin yapıldığı birimde ehliyetli bekleme alanı bulunmadığını söyleyerek, kullanılmamış binada referans sahiplerinin işlerini kolaylaştırmaya ve bekleme alanlarını rahatlatmaya önem verdiklerini rapor etti.

İkinci bekleme alanlarında Türk mermerlerinin kullanıldığını kaydeden Howell, “Burada bazı Küçük Asya ve Türk motiflerinin kullanıldığı Ukraynalı ve Kanadalı iki tasarımcının geliştirdiği benzeri laf eseri var. Binadaki birçok laf eserinden birlikte biri.” diye niteleyerek konuştu.

Başvuru sahiplerinin konuşmaları duyulmayacak

Ara Sınav işlemlerinin yapıldığı bölümü tanıtan Howell, bu bölümün bile bozuk binadaki alana göre henüz serbest olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Burada öne sâdır özellikten biri de son teknolojiden yararlandık. Görüşmelere gelen referans sahiplerinin konuşmaları sırasında onların mahremiyetine dikkat gösterecek şekilde, seslerinin haricen daha beş altı duyulmasını sağlayıcı tıpkı sistem geliştirdik ve bu sistemden istifade edeceğiz. Onun haricinde serencam teknoloji havalandırma sistemimiz bile kâin.”

Howell, bu teknolojinin üstelik alelhusus pandemi sonrası vize bölümünde muntazır sayısının çok olabileceği düşüncesinden yola çıkarak düzenlendiğini vurguladı.

Yeni büyükelçilik binası ve konsoloshane hizmetleri bölümünün Ankara’nın doğruluk ettiği ayrımsız bina olduğuna aksan eden Howell, “Vize çalışmalarını benzer olduğunca artırmak, tıpkı anda yapılan vize işlemlerinin sayısını çoğaltmak bizim amacıyla mehabetli ayrımsız gaye olacak. Ilk göçmen olmayan vizelerle başlayıp sonrasında İstanbul’daki Başkonsolosluğumuzda devam fail hizmetleri dahi dahil edecek şekilde hizmetlerimizi müzayede niyetindeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Demincek Ankara’ya arttırma kapasite sağlıyoruz”

Howell, turun ardından gazetecilerin sorularını bile yanıtladı. Alelhusus Türk vatandaşlarının vize işlemleriyle ilgilendiren şikayetlerine müteveccih soruya cevap veren Howell, “İnsanların özellikle vize başvuruları amacıyla mufassal bekleme sürelerinden ufuk tayf kırıklığı yaşadıklarını düşünüyorum ve boş tercüman olmak icabında bunu üstelik anlıyorum. Ara Sınav başvurusu üzere tıpkısı yıllık bekleme süresi yeterince bereketli bir müddet değil bittabi. Tığ birlikte bu konuda herhangi bir gün benzer olduğunca çokça yenilik tebliğ etmek ve bekleme sürelerini budamak üzere olabildiğinde çok çalışmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Pandemi zımnında kalan gelişim yükünün üstesinden gelmeye çalıştıklarını aktaran Howell, bakir binayla gelişigüzel iş sayısının bile artacağına belen etti.

Bazı müracaat sahiplerine geçerli mülakat muafiyetine de değinen Howell, “Düzenlendiği sürenin tamamında makbul olan ve akıbet dört yıl süresince süresi dolan aynı vizeye ehil eşhas, vizelerini nöbet yoluyla yenileyebilirler. Bunu üstelik genel ağ sitemize girerek ve randevu alarak gerçekleştirebilirler. Bu yöntemle vize ahzetmek üzere uygun görülmeleri halinde bizatihi adına yönlendirilecekler.” dedi.

Howell, bu sene İstanbul’daki ara sınav memurlarının pandemi öncesinde Ankara ile İstanbul’un gelişigüzel gerçekleştirdiği sayıda ara sınav işlemini yegâne başlarına gerçekleştirdiğini dahi belirterek, “Demin Ankara’ya ilave sığa sağlıyoruz ve henüz geçmiş dönemlerden çok elan fazlasını yapabileceğiz.” diye konuştu.

Vize başvurularındaki bekleme süresinin yemeden içmeden Türkiye’ye katışıksız bire bir genişlik olmadığını birlikte vurgulayan Howell, “Hangi eyvah ki bu küresel bir dava. Çünkü pandemi herhangi bir yerde görüldü, bütün ülkelerde kapanmalar ve karantinalar oldu. Çünkü gezi edemedik, dünya genelinde birçok büyükelçiliğimizde gerçek eksikliğiyle karşılaştık ve başvuru sahiplerinden ve müşterilerden gelen, bizleri bekleyen iri ayrımsız hisse senedi yığılması bahis konusu. Nedeniyle bu küresel aynı mesele.” değerlendirmesinde bulundu.

Howell, yeni binadaki konsoloshane işlemlerinin 1 Eylül bakımından zamanında yapılan başvurular çerçevesinde yapılmaya başlayacağını, parçalanmamış kapasiteli hizmetin ise 1 Ekim’den itibaren verileceğini sözlerine ekledi.

Share: