Adıyaman’da 17 cami depremin ardından yeniden ibadete açıldı

“Asrın felaketi” adına nitelendirilen depremlerde yıkımın yaşandığı Adıyaman’da hasar görmeyen 17 cami, müftülük marifetiyle baştan ibadete açıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerde Adıyaman’daki 89 camiden 17’sinin hasar görmediği tayin edildi.

Hasar görmeyen camilerin baştan ibadete açılması üzere mesai başlatıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle abdesthanelere baştan su verildi. Ayrıca merkezi ezan sistemi devreye alındı.

Müftülük, tarihi mezarlar ve diğer yapılarla ilişik dahi tayin çalışması başlattı.

“Ayakta kalmaya hız ettik”

İl Müftüsü Mehmet Taştan, AA muhabirine, ülkenin nazik nâr yaşadığını, afetin üstesinden akmak amacıyla de herkesin mücadele ettiğini söyledi.

Depremin ardından ülkenin ciharıyek yanından yardımlar geldiğini dile getiren Taştan, “Depremde önceliği enkazda kalanların kurtarılmasına ayırdık. Şifahane ve mezarlık ortada bir eş güdüm kurduk. Oraya daim ekiplerimizi yönlendirdik. Savcılığımızın tespitinden sonraları hayatını kaybedenler mezarlığa gönderildi. İlk günlerde zindelik ve akarsu kesildiği üzere teyemmümle hayatını kaybedenleri defnettik. Bu konuda başkanlığımız fetva yayımladı. Çokça büyük bir görüngü. Ona karşın ayakta kalmaya mücahede ettik.” dedi.

“Ezan tek susmadı”

Devletin milletiyle aynı bütün kendisine depremzedelerin yardımına koştuğunu vurgulayan Taştan, şunları kaydetti:

“Merkezde 89 camimiz var, 17 camimiz sağlam ve ibadete çıplak. Bu camilerde ilmek adamlarımızı görevlendirdik. Hizmet verilmeye başlandı. Bugün bu camilerde merkezi sistemimizi kurduk. Gölbaşı ilçesinde üstelik aynı forma hep kuruyoruz. Başka ilçelerde bire bir kalın olmadı, ezan okunuyor. Şu an yekpare arkadaşlarımız sahada, yardımlarımız sürüyor. Bu millet nazik tıpkısı ulus, ayakta kalmaya mücahede edeceğiz. Ezan tek susmadı bundan ilk üstelik okunuyordu. Demincek merkezi sistemle Kuran-ı Bonkör okunmaya başlayacak. Tekrar mezarlıklarda Kuran’ı Verimli okunacak. Bu ivedi durumda ne yapılması gerekiyorsa vatandaşlarımız için yapıyoruz. Erzurum Belediyesinin desteğiyle 17 camide su depoları kurduk. Ekipler o depolara sonsuz akarsu taşıyor.”

Share: