Adıyaman’daki kuduz vakasının arkası sıra çıkmaz hayvanlarına ilkah başladı

Adıyaman’daki kudurmuş vakasının ardından çıkmaz hayvanlarına telkih başladı

ADIYAMAN – Kuduz vakası görülmesinin ardından Adıyaman’ın iki mahallesinde telkih çalışmaları başladı.

Vatandaşların hasta diye niteleyerek ihbar ettiği sokak kedisinin kuduruk çıkmasının arkası sıra Adıyaman merkeze kapalı Sümerevler ve Bahçecik mahallelerinde 15 kişiden oluşan 3 ayrı kadro, çıkmaz çıkmaz dolaşarak kedi ve köpekleri aşılamaya başladı.

Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, telkih çalışmalarının başladığını belirterek, “Özellikle agresif hayvanların çabuk tıpkı şekilde aşılaması yapılıyor. Bu mahallelerde sokak hayvanlarını Baytar Müdürlüğümüze mecbur ekipler aşılıyor. Sevindirici olan gelişigüzel tahriş ve ısırma, insana ilişki olmamasıdır. Bölgede elden hayvan karantinası olacak ve telkih yapacağız. Tığ filhakika aşılamamızı yapıyoruz. O mahalleye çokça gösterişli aynı şekilde girip umum hayvanları aşılayacağız. Bu bir herif karantinası değildir” dedi.

Belediye Baytar Doktor Yusuf Işık, 15 kişiden oluşan 4 ekiple aşılama yaptıklarını belirterek, “Sümerevler ve Bahçecik mahallelerinde karantina uygulanacak. Bu karantina sokak hayvanları olan pisik ve köpekler amacıyla olup, onun haricinde her karantina durumu söz konusu değildir. İki veya üç dönem içerisinde Sümerevler Mahallesi’nde aşılama çalışmalarımızı bitirmeyi planlıyoruz. Sonrasında Adıyaman genelinde ilkah takvimini oluşturarak devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Share: