AFAD’dan gerçeğini aratmayan coşkunluk tatbikatı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde AFAD ve itfaiye ekipleri tarafından cümbüş gösteren benzeri aksata merkezinde yangın ve boşaltma tatbikatı yapıldı.

2022 Kıran Tatbikat Yılı çerçevesinde Kıran ve Ivedili Buut Hile Başkanlığı (AFAD) tarafından ilçenin yeryüzü dinç caddesinde bulunan benzeri aksata merkezinde yangın ve tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. Ekipler marifetiyle bilinçlendirmek için ahzüita merkezinde yapılan tatbikatta, cuşiş esnasında nelerin yapılması gerektiği üstüne vatandaşlara bilgi verildi. Terbiye sonrası Tatvan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve AFAD ekipleri uygulamalı şekilde tatbikat gerçekleştirdi. Planlı tatbikatta yangına müdahalenin lacerem olacağı ve tahliyelerin zahir gerçekleşmesi gerektiği incelendi. Yapılan tatbikatta ekiplerce kontrollü yakılan zehir da itfaiye aracı ekiplerinin kontrolünde söndürüldü. Ekiplerin kalburüstü tıpkısı şekilde yaptıkları manevra gerçeğini aratmazken, vatandaşlardan bile tamam denli aldı.

Tatbikattaki amaçlarının harbi bilinçlendirmek olduğunu dile getiren AFAD Planlama Büro Müdürü Enis Kişmiri, “2022 manevra yılı olduğu üzere zaman burada AFAD namına Tatvan Belediyesi itfaiye aracı ekipleri ile alay malay aksata merkezinde yangın boşaltma tatbikatı düzenledik. Bu tatbikattaki amacımız halkı bilinçlendirmek ve coşkunluk esnasında alınacak  tedbirleri anlatmaktı. İnşallah bu şekil olaylarla karşılaşmayız. Iştirak sağlayıcı bütün vatandaşlara teşekkürname ediyoruz” dedi. – BİTLİS

Share: