Afyonkarahisar’da “bal kabağı” hasadı yapılıyor

Afyonkarahisar’birlikte “aleniyet ziraat” şeklinde yetiştirilen kestane cinsi bal kabağı hasadı başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınan veriye göre, sabık yıl kentte 10 bin tonun üzerinde bal kabağı üretildi.

Merkeze ilişkin Nuribey beldesinde 3 bin dekarlık patates tarlalarında “mesafe ekincilik” şeklinde yetiştirilen bal kabakları ağırlıkları 30 ile 40 kilo beyninde değişiyor.

Nuribey Belediye Reisi Abdullah Intikal Etmek, AA muhabirine, Türkiye’nin bal kabağı borsasının beldelerinden belirlendiğini, mutluluk genelinde tanındığını söyledi.

Bölgede çiftçilerin ağırlıklı namına arazilerinde 10 yıldır bal kabağı ekimi yaptığını rapor fail Sezmek, şöyle konuştu:

“Üreticilerimiz bal kabağı konusunda haddinden fazla bilinçlendi. Tığ, bal kabağını bilcümle patates tarlalarımıza ekiyoruz. İki iz kayran çiftçilerimiz çok avantajlı konumda. Bu yılda hasadı yapılan arazilerde faziletli rekolte bekliyoruz.”

Bal kabağı üreticisi Necati Baylan de pazarlama konusunda mesele yaşamadıklarını belirterek, “Fiyatlar da çok mebzul. Tarlada 3-4 teklik ortada tüccara satışını yapıyoruz.” dedi.

Bal kabağı üreticisi Necati Gül ise ürettikleri bal kabaklarına büyükşehirlerden çokça temenni geldiğini ve hasadın aynı ay içinde biteceğini söyledi.

Share: