Ağababa Korkut Koşuk, Suret ve Yazmanlık Yarışması bağış töreni İstanbul’da yapılacak

Bayburt Firez ve Arkalama Derneğinin düzenlediği Dede Korkut Şiir, Fotoğraf ve Yazmanlık Yarışması’nı kazanan öğrenciler 9 Kasım’de yapılacak Uluslararası Ağababa Korkut Sempozyumu açılışında ödüllerini takanak.

İstanbul’un yanı sıra Ağababa Korkut’un türbesinin da yer aldığı Bayburt’ta okuyan ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, “Özüm Sözüm Dede Korkut” temalı yarışmaya katılacak eserlerini 12 Ekim’e büyüklüğünde okullara teyit edecek. Komisyonun değerlendireceği eserler arasından kazananlar Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 9 Kasım’da düzenlenecek sempozyumda ödüllerini alacak. Yarışmada seçkin dalda evvel üçe girenler altınla ödüllendirilecek.

Bu kapsamda, Bahçelievler Dede Korkut Rum Lisesi’nde okuyan öğrenciler gökçe yazın ve foto derslerinde yarış hazırlıklarına başladı.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Eren Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, literatür dersinde öğrencilerin yarışmayla ilişik bilgilendirildiğini söyledi.

Ağababa Korkut’un kültürün bildirme önemli unsurlarından biri olduğunu belirten Bayramoğlu, “Ağababa Korkut, hemen bizim dilimizle ilişik değil Türk coğrafyasının hem kültürü hem dahi diliyle ilgilendiren benzeri kültürel mirası. Ata Korkut hem İslami kültürün hem üstelik İslamiyet öncesi kültürün izlerini taşır. Binlerce almanak bu kültürün çocuklarımıza miras olarak aktarılması bizim amacıyla şanlı. Onu takdim etmek için bu yarışmaya katılıyoruz.” dedi.

Türkü yarışmasına hazırlanan öğrencilerden 14 yaşındaki Musa Acet, geçmişten bugüne kendilerine mum tutan Dede Korkut’la ilgilendiren şiir yazdığını anlattı.

Acet, şiir yazmayı sevdiğini ifade ederek, “Hakeza aynı konkur olduğunu Edebiyat öğretmenimiz bize söyledi. Ben dahi seve seve katıldım. Okullarda hakeza yarışmaların hazırlanması fena hâlde ve fayda sağlıyor. Bu konuda liyakatli olanlar ön plana çıkıyor. Gelecekte gani beyin cerrahı koyulmak istiyorum ve türkü yazmayı dahi sürdürmeyi düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Ağababa Korkut’u neşelendirmek iyice”

Ağababa Korkut Anadolu Lisesi Foto Öğretmeni Dilvin Güreş, Ata Korkut’un yazıları ve hikayelerinde afiyet, görk, cömertlik ve sevginin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu zamanda öz gözleriyle bu unsurları yansıtabilmelerinin çok eke olduğuna dikkati çekici Güreş, “Ağababa Korkut’u neşelendirmek güzel. Yarışmanın şartlarını çocuklara okudum. Boyalar erkin, önceki siftinlik kağıtlara sonradan de balaban kağıtlara geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Okulun 9. dershane öğrencisi Ela Çiçekli ise Türk’ün hakim atası Ağababa Korkut’u resmetmekten yağlık mutluluk duyduğunu söyledi.

Çiçekli, öğretmenlerinin yarışmayla ilgili bilgi vermesinin ardından yarışmaya katılmaya karar verdiğini ve çokça ateşli olduğunu dile getirerek, “Gelenek ve göreneklerimizi merbutiyet ve barışı bize çok ongun yansıttığı amacıyla ego de bunu resmime aktarıyorum.” diye niteleyerek konuştu.Share: