Ahali Oyunları Büyükler Kategorisi Türkiye Finali Galibiyet Kupası, Kütahya’da yapıldı

Balaban Taarruz’un 100. yılı nedeniyle planlı Umum Oyunları Kulüpler Arası Erkân Kategorisi Türkiye Finali Galebe Kupası, Kütahya’dahi gerçekleştirildi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) ile Kütahya Belediyesi gelişim birliğiyle Kütahya Eskimemiş Spor Salonu’nda planlı şampiyonaya Türkiye’nin farklı illerinden 14 pakt katıldı.

Kulüpler, “anadan görme düzenlemesiz ense” ve “geleneksel düzenlemeli ense” kategorilerinde yarıştı.

Kıyasıya güzeşte yarışmalarda düzenlemesiz peş kategorisinde Diyarbakır Fer Gökalp Lisesi Cahillik ve Spor Kulübü bir numara, Gaziantep Umum Oyunları Topluluğu ikinci ve Ağrı Karaköse Laf Kulübü da üçüncü oldu.

Düzenlemeli üst kategorisinde ise İzmir Egezade Ekin ve Danışma Bilgisizlik Spor Kulübü birinciliği, Kars Dore Bilgisizlik Spor Kulübü ikinciliği ve Kocaeli Folklor Bilgisizlik ve Spor Kulübü üstelik üçüncülüğü elde etti.

THOF Başkanı Suat Katarakt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halk Oyunları Kibar Türkiye Finali’ni Balaban Galibiyet’in 100’üncü yılında Kütahya’de gerçekleştirmekten bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Kütahya’nın eş sahipliğinden üstelik oldukça kıvançlı olduklarını belirten Aksu, şunları kaydetti:

“Bizler Türkiye’mizin ekin elçileri adına Balaban Galebe’in gülen yüzleri olarak sahnedeyiz. Kulüplerimiz Türkiye’mizin farklı yörelerine ilgilendiren halk oyunlarını burada sergiledi. Hepsine değişik teşekkürname ediyorum. Böke olan ve mertebe düz kulüplerimizi bile tebrik kartı ediyorum.”

Murahhas kulüpleri tebrik fail Belediye Reisi Alim Işık dahi “100 sene geçmiş verilen bire bir mücadelenin sene dönümünde böylesine fena hâlde benzeri etkinliğe eş sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ekiplerimiz, Türk kültürümüzün ayrımlı değerlerini burada sergiledi. Herhangi Bir birini hayranlıkla izledik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra rütbe düzlük kulüplerin yürek ve madalyaları tören düzeni üyelerince ikram edildi.Share: