Ahlat Selçuki Düzlük Mezarlığında 41 kullanılmamış çukur ortaya çıkarıldı

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde mevcut Selçuklu Düzlük Mezarlığı’nda hesaplı kazı ve yenileme çalışmalarında 41 kullanılmamış çukur ortaya çıkarıldı.

Mezarlıkta, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle, Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Tekellüm Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kulaz başkanlığında düzenlenen çalışmalar bitmeme ediyor.

Kazı başkanı Kulaz, gazetecilere, bu sene şümullü adına Bir Numara Dünya Savaşı sırasında Rusların Ahlat- Tatvan karaca yolu namına kullandığı ve balaban tahribatın oluştuğu mezarlık içindeki alanın ıslahat çalışmalarına yoğunlaştıklarını söyledi.

Burada yaklaşık 11 dönümlük araziye engelleme ettiklerini anlatan Kulaz, “Bu alanın satıh toprağı alındıktan sonraları medar düzeltmesi yapılıyor. Bu çalışmalar sonrası yıpranmamış mezar taşları üstelik ortaya çıkıyor. Bu yıl kısaca 41 yıpranmamış çukur ortaya çıkarıldı. Bu himmet esnasında şu anne büyüklüğünde 96 mezarın restorasyonu gerçekleştirildi. Bunların içinde beş altı çıngı halinde kırık olan mezar taşları restore edilerek ayağa kaldırıldı. Mesnet blokajı çözülüm olan mezar taşlarına engelleme edildi ve parçaları etrafa dağılan oyuntu taşları özgün haline getirilerek dulda altına makbuz.” diyerek konuştu.

Yeni ortaya çıkarılan mezarların 18’inin çocuklara ilgilendiren olduğunu belirten Kulaz, bunların büyük bire bir kısmının süslemeleri ve kitabeleriyle nitelikli oyuntu taşları ortada meydan aldığı bilgisini verdi.

Toprak altından çıkarılan oyuntu sandukalarına ilişik şahidelerin kocaman benzeri kısmının bugüne ulaşmadığını tabir fail Kulaz, şunları kaydetti:

“Parçaları belirleme edilerek bütünlüğü sağlanan şahideleri restore ederek baştan özgün konumlarında ayağa kaldırıyoruz fakat kaybolan şahideleri temin etmek cins değil. Bu yıl inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişine büyüklüğünde Acımasız işgali sırasında mezarlık içre fesih olan ve benzeri öz yatağını andıran kısmın ıslahat çalışmasında heybetli tıpkısı aşamaya varmış olacağız. Yüzey toprağı alınırken hemen mezarlara rastlamadık, bire bir zamanda mütenevvi buluntu ve mimari yapıları birlikte ortaya çıkardık. Müze girişi tarafında silindirsel gövdeye eş ayrımsız çatı var. Bu yapının bile rölevesi ve planları çiziliyor. Kazısı bütün bittikten bilahare işlevleri üstüne henüz kesin enformasyon imkanımız olacak.”Share: