Ahlat’taki millet bahçesinde ziyaretçilere Selçuklu ruhu yaşatılacak

Birçok medeniyetin izlerini haiz Bitlis’in Ahlat ilçesinde kurulan, süresince Melik Alparslan Otağı’nın de bulunduğu millet bahçesinde, yurdun dört bir yanından mevrut ziyaretçilere Selçuklu ruhu yaşatılacak.

İlçenin Çarho mevkisinde, 400 dönümde oluşturulan ve her sene Malazgirt Zaferi etkinlikleri ile kutlama töreninin alaylı şekilde yapıldığı Ahlat Ulus Bahçesi, bünyesindeki objelerle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Ulus bahçesine kurulan obada, üzerinde ve bağırsak kısmında Selçuki motifleri bulunan keçeden yapılmış konak otağı ile 50 deri, Selçuki mimarisiyle düz yazı edilen mescit, kahvehane ve köprü, okçuluk ve süvari okçuluk alanları bulunuyor.

Selçuki ruhunu harlatmak, milli birlik ve bütünlüğü teşhir etmek için Türk bayrağı ve Türk boylarına ait bayrakların asıldığı kavim bahçesinde düzenlenecek etkinliklerle, vatandaşların güzelce ant geçirmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Bu yıl 23 Ağustos’ta başlatılacak olan Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamalarına familya sahipliği yapacak alanda, okçuluk gösterileri, geleneksel yavru oyunları etkinlikleri, güreş müsabakaları düzenlenecek, okçuluk, hüsn-ü gestalt, cilt atölyeleri kurulacak, bir nice ilin geleneksel ahali sanatları sergilenecek.

“O günü canlandırma faaliyeti yürütüyoruz”

Çakal Armudu Şehremini Abdulalim Seçkin Güdücü, AA muhabirine, milletin hafızasına seslenme etme namına Şehriyâr Alparslan Otağı’nda o dönemlere ilgili objelerin bulunduğunu söyledi.

Selçuklu’dan bugüne kadar Türk tarihinin politik, milli ve mimari objeleri, gelgel müzesine dönüştürdükleri budun bahçesinde sergilediklerini anlatan Güdücü, şöyle konuştu:

“Çakal Armudu soy anlamda ayrımsız peyda çekicilik müzesi. 9 bin 200 abidenin bulunduğu Selçuki Kayran Mezarlığı burada. Bu zenginliği insanlar budun bahçesinde de görecek. Tıpkısı nevi tarihi, o haset canlandırma adına bir canlılık yürütüyoruz. Padişah Alparslan obamız ve han çadırındaki objeler, bin yıl ilk Anadolu’ya girdiğimiz ruhaniyeti yeniden animasyon adına haddinden fazla önemlidir. Çadırlarda ve ahşaptan yaptığımız 50 dükkanda Türkiye’nin cemi motiflerini içeren ensesi kalın ahali sanatlarını, Yörük ve Türkmen obalarını ağırlayacağız. Türk tarihinde çok yetişkin olduğunu düşündüğümüz süvari okçuluk alanımızı, hipodromu, Selçuklu mimarisiyle mescidimizi, kıraathanemizi ve köprülerimizi nesir ettik.”

Yabani Armut’ın parçalanmamış Türkiye’nin, 80 milyonunun eş değerlerinin sergi alanı olma özelliği taşıdığını nâkil Güdücü, “Alanda kurulan çadırların tıpkı bölümü Anadolu’daki kıl çadırların örneği, benzeri bölümü dahi Asya’dahi ocak niteliğini taşıyan, içre bilcümle ailenin ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitede boşluk ve sosyal teçhizat alanları olan ‘boz aile’ dediğimiz keçeden yapılmış, klimatik özelliğiyle da insana afiyet ve erinç veren çadırlardır. Bunu dahi Ahlat’ta han çadırında görmeniz olabilir.” ifadelerini kullandı.Share: