Aihm, Aoç Arazisine Yapılan Cumhubaşkanlığı Binası İçin Hükümetten Savunma İsteyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine yapılan Cumhurbaşkanlığı binasına karşı açtığı sevgili kapsamında, hükümetten savunma istenmesine değişmeyen verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yıpranmamış Cumhurbaşkanlığı binasının AOÇ arazisine yapılmasını yargıya taşımıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, açtığı sav kapsamında sunulan ‘yürütmeyi durdurma’ kararına uyulmaması ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karara uymayacaklarını açıklaması üzerine davayı AİHM’sine götürmüştü. AİHM, taraflara ‘dostane çözüm’ önermişti.

AİHM, davanın taraflarına gönderdiği 30 Ağustos 2022 günlü yazıda, öngörülen müddet süresince ‘dostane çözüm’ bulunamadığı için hükümetten 22 Kasım’a büyüklüğünde defans isteneceğini bildirdi.

“YARGILAMA BAŞLIYOR”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Ilgiyle, AİHM’nin yazısını sosyal iletişim araçları hesabında paylaştı ve “Atatürk Orman Çiftliği alanında Çaktırmadan Saray davasına ilgili AİHM’den bilgi var. 30 Ağustos tarihli abece ile ‘dostane çözüm’ olmadığı için 22 Kasım’a kadar hükümetin savunması istenecek ve sorular sorulacak. Müdrike başlıyor” dedi.

Share: