AK Tümen Milletvekili Günay, Bulgaristan seçimlerine AKPM adına teleskop olarak katıldı

YANLIŞSIZ Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Üyesi Emine Fer Günay, Bulgaristan’dahi gerçekleştirilen umumi seçimlere, AKPM’yi temsilen rasatçı adına katıldı.

Günay’ın bildirişim ofisinden yapılan açıklamaya bakarak, Milletvekili Günay, Bulgaristan seçimleri öncesinde payitaht Sofya’bile siyasal parti, iletişim araçları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle, Bulgaristan Merkezi Seçme Komisyonu üyeleriyle toplantı yaptı.

Emine Fer Günay, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’ni, Bulgaristan Başmüftülüğü’nü ve ülkedeki Türk eserlerini müzakere etti.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Günay, intihap öncesinde yaptıkları toplantılarda seçme güvenliği ve sistemi konusunda bilgi aldıklarını aktardı.

Avrupa Konseyi Intihap Rasat Heyetinden temsilciler namına Bulgaristan Cumhur Reisi Romanyalı Radev’in nasıp ettiği dördüncü eğreti hükümetin Başbakanı Gılıb Donev ve kabine üyeleri ile 2 Ekim er genel intihap üzerine konuşma gerçekleştirdiklerini duyuran Günay, “Bulgaristan vatandaşları serencam 1,5 yılda genel seçme üzere 4 kere kasa başına gitti. Tek başına hiçbir siyasi parti erk olamıyor ve kurulan koalisyonlar sürdürülemiyor. Gelişigüzel seçimde görüş kullanma oranı düşüyor. Tıpkısı eski seçimde yüzdelik 46 olan katılım oranı bu el yüzdelik 39 dolayında kaldı.” bilgisini verdi.

Seçme günü Alman Saylav Heike Engelhardt ile Sofya’daki rey beğenilen merkezlerde sandıkları Avrupa Konseyi namına gözlemlediklerini aktaran Günay, şunları kaydetti:

“Bulgaristan erken seçimlerinde Avrupa Konseyi Intihap Müşahede Delegasyonu kendisine saat 07.00’de açılışla başladık, akşam yarısı rey sayımı ağız ağıza bitene kadar bitmeme ettik. Sabahleyin toplantımızda Bulgaristan Erken Seçim Delegasyonu namına gözlemlerimizi ve deneyimlerimizi paylaştık. Genelde süreç normal geçti, makine ile düşünce merkezlerinde e-oylama başarılıydı. Karşılaşılan sorunlardan biri Türkiye’den düşünce kullanmaya gelen Bulgaristan pasaportlu Türk kökenli vatandaşların sınırda saatlerce keyfi yerine bekletilmesi ve fikir kullanmalarının engellenmesi. Bu sorunu intihap günü öğle civarı haberimiz evet olmaz Seçme Delegasyonu Başkanı’na ilettik. Bulgaristan’ın Avrupa değerlerine ve demokratik haklara hürmetkâr olduğundan eminiz. Türk asıllı çifte yurttaşlık haiz ve Bulgaristan’da kayıtları olan kişilerin gelecekte sınırda bu garip engellerle karşılaşmayacağını ve düşünce kullanmalarının engellenmeyeceğini rüya ediyoruz’.”

Günay, heyetteki Türk milletvekilleriyle Bulgaristan Başmüftülüğü’ne ziyarette bulunduklarına değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Kızıl hocalarımızdan faaliyetleri üzerine bilgi aldık, karşılaştıkları sorunları değerlendirdik. Banyabaşı Camisi, Sofya’nın merkezinde 16. yüzyıldan kalan ve sunu bozuk camilerinden biri. Bir Osmanlı eseri ve camii namına ruh eden tek cami. Molla Koca Kadı Seyfullah’ın maddi destekleriyle 1566-1567 yıllarında inşa edilmiş, Molla Mevla Camisi adına de biliniyor. Hangi eyvah ki bir nice tarihi cami, müze ve galeriye çevrik. Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı Sabah Yeli Futbolcu ve vekillerimiz ile Vitoşa Caddesi ve Hars Sarayı’nı mülakat ettik. Osmanlı döneminden küsurat Banyabaşı Hamamı’nı musahabe ettik. Osmanlı tarihini gidermek amacıyla temas mimari yapıt dönüştürülmüş. Günümüzde hamamın tıpkı bölümü Sofya Tarihi Müzesi kendisine kullanılmakta. Büyükelçiliğimizdeki Atatürk odasını de musahabe ettik. Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın askeri elçilik uzmanı adına 1913-1915 yıllarında Sofya’da fariza yaptığı dirlik odası restore edilmiş, fariza yaptığı döneme ilişik 20 belge örnekleri sergilenmekte. Sofya Büyükelçimiz Aylin Sekizkök’e balaban daveti ve karı sahipliği üzere teşekkürname ederiz.”

Share: