Akıbet dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 dirilik, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 289 emanet hayatını kaybederken, 29 bin 840 hayat bile yaralandı. Yılın evvel 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i isim, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı kalkışmak için toplam 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 hayat yaralandı, 289 dirilik de fenomen yerinde hayatını kaybetti. Yılın önceki 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a artık. Ağustos ayında sunu çok kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da ölümlü, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 dirilik hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Genişlik bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 çoban alkollü yerine kurgu kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 açacak ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da benzeri sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi dahi kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında arz sık görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını yol, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç derbent ve kaplamanın daraç olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, devir kurallarına uymamak, al kandil veya görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez trafik işareti kâin yerlere ahzetmek, palyatif ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü gidermek, alkollü adına şalter fethetmek, müfrit hemencek vesile koparmak, geçme yasağı olan yerlerden boşlamak ve kavisli şekilde yahut yasak olan yerlere otopark emreylemek?Share: