Akıbet zaman haberi | Site Hastanesinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” etkinliği

Eskişehir Şehir Hastanesinde “Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Kocaoğlan” kapsamında aktiflik düzenlendi.

Hastanenin konferans salonundaki etkinliğe DOĞRU Öğür Eskişehir Mebus Emine Aydınlık Günay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzm. Dr. Istem Didem Ayyıldız, Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Maksat Bilge, İl Milli Yetişek Müdürü Pervin Adap, İl Firez ve Turizm Müdürü Şennur Azade ve başka ilgililer katıldı.

Milletvekili Günay, programda yaptığı konuşmada, kanserle savaşım edenleri adeta birer alp namına gördüğünü söyledi.

Güçle kadının, ruhlu familya ve toplumu oluşturduğunu anlatan Günay, “İki yıldır ‘zinde eş, sağlıklı aile, dimdik toplum’ diyorum. Taramalar sonucu er teşhis makro. Devletimiz rastgele aşamada sizin yanınızda. Sunduğu imkanlar, verdiği bindi, her anlamda maddi ve manevi yanınızda. Haddinden Fazla daha mıhlı günlerde gelişigüzel olacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ayyıldız ise erken tanıyla kanser teşhisi konulan ve tedavi sonucu sağlığına kavuşanların kendilerine aheste verdiğini belirterek, meslektaşları, hastalar ve sayrı yakınlarıyla nazik tıpkısı aile olduklarını vurguladı.

Kanserle mücadelenin ferdî olmadığına bel fail Ayyıldız, “Kanserle uğraş edenlerin beraberinde olmaya hız edeceğiz. Erken aşama bicik kanserinin yüzde 100 salah şansı vardır. Yunus Emre Çap ve Eskişehir Site hastanelerinde kanserin önlenmesi, sonuç etap tedavisi ve destekten bakımına büyüklüğünde devletimiz ücretsiz şekilde gelişigüzel soy hizmeti hesabına getiriyor. Sadece başvurmanız kâfi. Yanınızdayız, katiyen bekâr değilsiniz.” diye konuştu.

İl Keyif Müdürü Hakim bile şehir merkezi ve ilçelerde amansız hastalık tarama çalışmaları konusundaki çalışmalar için hikmet verdi.

Hastanenin Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici, meme kanserinin kadınlarda sunma yoğun görülen kanser türü olduğunu belirterek, bicik kanserinin erken teşhisinin önemine değindi.

Tarama sonucu er tanıyla meme başı kanseri olduğunu öğrenip, otama olan gâh kadınlar birlikte katılımcılara seslenme etti.

Share: