Alanya kış mevsiminde da Avrupalılara dinlence imkanı sunmayı hedefliyor

Türkiye’nin mefret turizm destinasyonlarından Alanya’birlikte, Rusya- Ukrayna Savaşı zımnında erke ve istinas sorunlarıyla yüz yüze küsurat emekli ve evden etkin Avrupalılara kışın tatil imkanı uydurmak üzere tedbir yapılıyor.

Rusya’nın Avrupa ülkelerine doğal gaz sevkiyatında yaşanan gelişmeler nedeniyle Almanya ve İngiltere özellikle oluşmak üzere birçok Avrupa ülkesinde erke kesintileri olması bekleniyor. Bu uzanım, Kovid-19 sürecinde yaygınlaşan evden faaliyet modeliyle hareket hayatını sürdürenlerle buğulanmış nüfusun kışı cenup ülkelerinde geçirmeyi yeğleme etme olasılığını gündeme getirdi.

Antalya’nın Alanya ilçesindeki turizmciler birlikte bu sebeple Avrupa pazarından hisse almak amacıyla hazırlıklara başladı. Turizmciler, ulaşım avantajı, uygun turizm altyapısı, müsait iklimi ve enerji sorunu olmaması zımnında ilçede yaz aylarında yakalanan ivmenin kış aylarında dahi devam edeceğini düşünüyor.

“Beklentinin ötesinde ferah tıpkı sezon geçiyor”

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Hüccet Halis, AA muhabirine, zaman başında Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeler dolayısıyla sektörlerinin belli başlı tıpkısı oranda etkileneceği düşündüklerini, ancak öyle olmadığını söyledi.

Temiz, “Nisan ayında başlaması gereken sezon haziran ayına kaydı. İç veriş ve başka alım satım kanallarımızda talebin artması neticesinde bölgemiz haziran ayından başlayarak ağustos ayı de karışma yüzdelik 100 doluluklara ulaştı. Şu anda, bağırsak pazarın çekileceği ilkgüz ve ilk teşrin ayında birlikte sınırlı bir dolulukla gidileceği görülüyor.” diye konuştu.

Turizmin mevsimlik olmaktan çıkarılarak yılın tamamına yayılması gerektiğini vurgulayan Salt, “Sonuçta beklediğimizin ötesinde, henüz bereketli aynı mevsim geçiriyoruz. Ümit ediyorum, bundan sonraki sezonları henüz keyifli, Türkiye ve bölgemize yardım sağlayarak geçiririz. Ancak turizmin mevsimsellikten çıkarılarak henüz uzun sürekli yapılması gerekiyor. Bunun için pahal ceht harcıyoruz. Alanya, bahir, kum, güneş üçlemesiyle tatilcilere gür benzeri imkan sunuyor. Kış turizmi üzere spor, sağlık, kongre kabilinden ayrımlı noktalarda birlikte ürün geliştirerek esas pazarlara sunmaya hazırlanıyoruz. Rusya-Ukrayna Savaşı sonucunda sâdır enerji krizinin kış aylarında Avrupalıların Türkiye’ye talebini mukannen bir oranda artıracağını düşünüyoruz.” dedi.

“Genişlik birkaç yüzde 50 kapasiteyle çalışabiliriz”

Avrupa’dan gelecek turistler dolayısıyla bu şita tatilci sayısının muayyen aynı oranda artacağını öngördüklerini dile getiren Temiz, şöyle devam etti:

“Türkiye’da konaklamalar farklı destinasyonlara göre henüz gani ve ulaşılabilirliği macerasız. Biz de kış döneminde belli aynı döngü sağlayarak bulunan personelimizin istihdamını bitmeme yol açmak istiyoruz. Tesislerimizi kış sezonuna hazırlarken belli indirimlere bile gideceğiz. Burada kocaman olan başa mebde noktasına gelmek ve muayyen oranda kar edilmesini sağlamak. Fiyatın birlikte bu gerçeklik içinde belirlenmesi lazım. Özlük ülkelerinde yaşadıklarında harcayacakları rakamlara muadil yahut biraz yüksek harcayarak sevgili yaşamadan güneşin, doğanın olduğu bölgede tatillerini nakil noktasında imkan sağlayacağız. Bu anlamda tamlık esas pazarlarımızı davet ediyoruz. Yaz sezonunda olduğu kabilinden hizmet veremezsek birlikte yüzde 50 kapasiteyle çalışabiliriz.”

Saf, son 10 yılda hizmete giren otellerin şita dönemi turizm faaliyetine makul olduğuna dikkati çekti.

“Avrupa için imge olabiliriz”

Türkiye Gezi Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Oturmuş Başkanı Bilal Korkmaz dahi hükümetin, Zalim-Ukrayna Savaşı’nda hal arayan yan olması ve seçme iki tarafla ilişkilerin bulunmasının avantajları olduğunu belirtti.

Savaş istemediklerini dile getiren Korkmaz, “Türk turizmi çarpışma ekonomisinden ateş etkilenmedi. Ilkin biraz umutsuzduk amma deminden gayet dolgunca. Umarım bundan sonra dahi ferah olur.” dedi.

Şita turizminin bütün arzuladıkları tıpkısı özdek olduğunu söyleyen Korkmaz, kış turizminde Avrupalılar üzere bildirme gani destinasyonun Alanya olduğunu, ilçenin bundan faydalanması gerektiğini vurguladı.

Alanya’daki işletmelerin çoğunun genç, bayındır ve serencam kademe pir olduğunu, bunun bile rakiplerine bakarak kendilerini avantajlı duruma getirdiğini belirten Korkmaz, şunları kaydetti:

“Tesislerimizi şita turizmine bakarak cura çalışmalarla hazırlarsak Avrupa üzere imge olabiliriz. Onlar için bol destinasyon olabiliriz. Bundan faydalanabilmek amacıyla vacip altyapı çalışmalarını ve tesislerdeki kıtipiyoz çalışmaları düzenlemek geçişsiz. Bizim turizmcilerimiz kabadayı ve makul girişim atabiliyor, risk alabiliyor. Umarım hazırlıkları yapabilirler. Alanya ve Türk turizmine bunaltıcı ulama sağlanabilir.”Share: