Alanya, turizm sezonunda pandemi öncesindeki doluluk oranını yakaladı

Türkiye’nin önemli turizm kentleri beyninde saha düz Alanya’bile, mevsim yüzdelik 100 doluluk oranıyla bitmeme ediyor. Alanya Turistik Otel İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Münezzeh, sezonun ilk teşrin ayına kadar sarkacağını ve şita döneminde de peyda olan kuruluş sayısının artacağını söyledi.

Türkiye’de domestik ve ecnebi turistin gösterişli ilişki gösterdiği Antalya’nın muhteşem turizm ilçesi Alanya’dahi tesisler yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Turizm sezonunun halen bitmeme ettiğini belirten ALTİD Başkanı Burhan Katışıksız, Alanya’nın özge bölgelere göre az buçuk daha geç başladığını anlatım etti. Haziran, orak ayı ve ağustos ayında yüzde 100 doluluk yaşandığını belirten Komutan Salt, “Değme hangi kadar tesislerimiz nisan-mayıs aylarında açılsa bile haziran kocaoğlan itibariyle muayyen bir doluluğa ulaştı. Şu anda zahirî o ki haziran, orak ayı ve ağustos ayında yüzde 100 doluluklar yaşadık. Ağustos kocaoğlan sonu itibariyle çöz pazarın çekilmesi bahis konusu oluyor. Tığ çocuklarımızla akıllıcasına orantılı tatile balkon alışkanlığına sahibiz. Ilkgüz ayında orak ayı ve ağustos kocaoğlan kadar ayrımsız doluluk beklemiyorum. Yüzdelik 80’lerde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Ekim ayına sarkacak tıpkı süreç var. Farklı taraftan bunun uzaması birlikte söz konusu. Şita döneminde ayan olan tesislerimiz bu sene artacak” dedi.

Bazı tesisler pandemi öncesindeki doluluk oranının konusunda bundan sonra.

Korona virüs salgınında evvel turizm sezonunu değerli dolaşma olarak nitelendiren Başkan Sili, 2022 sezonunda birçok tesisin pandemi öncesindeki sezonun üzerinde sayı ve dirimlik kazandığını söyledi. Sezonun çokça ferah geçtiğini anlatım eden ALTİD Başkanı Salt, “2022 sezonu 2021 yılına bakılırsa çok henüz gür. Pandemi döneminde tesislerimizin yüzdelik 65’i kapalıydı. 2021 yılının haziran ayında tesislerimizi açmış olmamıza karşın belirli oranda doluluğa ulaşmıştık. 2022 yılında üstelik bunun çokça üstüne çıktık. Ayrıca çoğu tesisimiz hem nüsha anlamında hem da dirimlik anlamında 2019 yılının bile üzerine daha çok. 2022 sezonu, olumlu tıpkısı mevsim kendisine devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“İç alışveriş bizim için seçkin antlaşma mehabetli”

İç pazarın Alanya turizmi için koca olduğunu vurgulayan Başkan Saf, “İç muamele bizim için herhangi bir antlaşma koca. Daha geçmiş yaşadığımız akse dönemlerinde birlikte çöz muamele bize istek göstermeye devam etti. Rusya’birlikte belli oranda sayının düşmüş olmasına rağmen İngiltere, Polonya, Macaristan, Letonya ve İskandinav ülkelerinin talebiyle çetin doluluklara ulaştık. İç pazardan yüzdelik 15 ile yüzde 30 beyninde talep geldi” dedi. – ANTALYA

Share: