Amasra Komisyonunun CHP’li Üyeleri Başbuğ Taner Yıldız’ı İstifaya Çağırdı: “Geçer Kurgu ve Parmak Sallayan Tavırların Sebebi, Facianın Temel…

Amasra’daki maden faciasını beklemek amacıyla TBMM’üstelik kurulan komisyonun CHP’li milletvekilleri, Encümen Başkanı Taner Yıldız’ın “gerçeğin ortaya çıkmasını engellediğini” savunarak bu görevden istifasını istedi. Yıldız’ı eleştiren CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Biz milletvekillerine karşı makbul anahtar ve pus sallayan tavırların sebebi, yaşanan facianın anne sebebini örtbas ika çabasıdır” dedi. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “Bu komisyonun amacı Amasra faciasının tam yönleri ile açığa çıkartılmasıydı. Ama maatteessüf komisyonun gidişatı Başkan Taner Yıldız’ın tutumu yönünden Amasra kazasının sebeplerini örtme, sorumlularını inkâr komisyonuna akıllıca tahavvül etmek üzere. Buradan tıpkı öğün daha uyarıyoruz kendisi bu yarkurul başkanlığından özlük inisiyatifiyle incizap etsin, ayrılsın ve komisyonun makul bur şekilde çalışabileceği yeni aynı başkan seçilsin, kazayı umum yönleriyle ortaya koyalım” diye niteleyerek konuştu.

TBMM’da Amasra Maden Faciasını Araştırma Komisyonu’nun CHP’li milletvekilleri bugün basın toplantısı düzenledi. Komisyon üyesi CHP Amasra Saylav Aysu Bankoğlu, CHP Zonguldak milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Bahir Yavuzyılmaz, CHP İzmir Milletvekili Inanmış Beko ve CHP Antalya Mebus Ziyalı Özer komisyonda gördükleri sorunları anlattı.

CHP’li Bankoğlu, komisyonun amatör toplantısına yaşananları beyan etmek istediklerini belirterek, Alt Kurul Başkanı Taner Nasip’a “Alt Kurul Başkanı namına görevlendirilmiş kişinin kaba, kısıtlayıcı ve üsten yönetim şeklini. Facianın nedenlerinin saydam şekilde araştırılmasına bariyer oluşunu kamuoyuyla sarılmak için zaman sizlerleyiz” dedi.

Bankoğlu, Felek’ın çarkıt Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğunu ve bakanlığı döneminde 301 madencinin öldüğü Soma faciasının yaşandığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“100 yılın sunu anatomi beyaz zehir faciası olan Soma’bile 301 atılmak amacıyla 405 madenci hayatını kaybetmişti. Özellikle Soma cihetiyle tek faciaya ilgilendiren ne adli, ne de siyasi kendisine adisyon vermeyen ve aklanmamış bu kişinin yarkurul başkanlığında bulunmasının falsolu olduğunu defalarca bizler ve diğer aykırılık milletvekilleri birlikte dile getirdi. Sözde objektif olması gereken komisyon başkanı sonsuz yaptığı müdahalelerle mugayeret vekillerine cebin kullandığı saygısız kurgu ve tavırlarla komisyonun metin çalışmasını engellemektedir. 42 kişinin yaşamını yitirdiği bu keskin vakanın sebeplerini ortaya derk etmek hesabına bu işi örtbas etmeye çalışan bu emanet ile komisyonun mıhlı şekilde çalışması gibi değildir.”

“KOMİSYONU APAR TOPAR KAPATTILAR, ADETA KAÇTILAR”

CHP’li Bankoğlu, Himmet Bakan Yardımcısı Adnan Ertem’in saftirik toplantıda Amasra’daki madenin havalandırma ünitelerinde sıkıntı olduğunu ve ara olduğunu açıkladığını fakat Komite Başkanı Nasip marifetiyle sözünün kesilerek, toplantının sonlandırıldığını dile getirdi. Bankoğlu, “4,5 saat soru sorduk ve değerlendirme yaptık. Elan 15 dakika de bu sorulara yanıt verilemeden yarkurul başkanı ve nüfuz vekilleri o kadar tasalı oldular ki komisyonu apar topar kapattılar, adeta kaçtılar” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİNE KARŞI KULLANILAN DİL VE PUS SALLAYAN TAVIRLARIN SEBEBİ, FACİANIN KÖKTEN SÜRME SEBEBİNİ ÖRTBAS IKA ÇABASIDIR”

“Biz milletvekillerine alın geçer not çevirici ve parmak sallayan tavırların sebebi, yaşanan facianın ana sebebini örtbas etme çabasıdır” diyerek vurgulayan Bankoğlu, Encümen Başkanı Yıldız’a “Bu komite başkanın özel alanı değildir. Milletvekillerine alın takındığı siyasi nezaketten uzak ve otoriter yönetimi ile zaten şaibeli olan bu kişinin yarkurul başkanlığı birlikte, bu tavırları de akseptans edilemez. Bütün bu tavırlar yaşanan faciadaki gerçeklerin ortaya çıkarılmasına röfle düşürmektedir” diye niteleyerek konuştu.

“TANER YILDIZ’IN SEBEPLERİ ÖRTME KOMİSYONUNA DÖNÜŞMEK ÜZERE”

CHP’li Demirtaş, toy toplantıda yaşananlara ait şunları söyledi:

“Komisyonumuzun zer milletvekilleri haddinden fazla koskocaman yorum ve tespitlerde bulundular. Mesai Bakanlığı’nın Delalet ve Denetleme Kurulu görevlilerine çokça mefret sorular sordular. Maalesef Taner Baht, bu soruların açığa çıkmasını sağlayacağı yerde bu soruların cevaplanmaması yönünde neredeyse Icra Vekili Yardımcısına talimatta bulundu. Hepimizin gözleri uğrunda oldu bu yaşananlar. Güzeşte haftaki encümen toplantıları şeb saat 11’e kadar bitmeme ettiği halde, idmansız toplantıyı 18.30 civarında bitirdi. Bu komisyonun amacı Amasra faciasının bilcümle yönleri ile açığa çıkartılmasıydı. Ama maatteessüf komisyonun gidişatı Başbuğ Taner Kader’ın tutumu yönünden Amasra kazasının sebeplerini örtme, sorumlularını gizleme komisyonuna akla yatkın tahavvül etmek için. Buradan bir el elan uyarıyoruz kendisi bu komisyon başkanlığından kendi inisiyatifiyle ricat etsin, ayrılsın ve komisyonun akilane bur şekilde çalışabileceği kullanılmamış bire bir başkan seçilsin, kazayı mecmu yönleriyle ortaya koyalım.”

“HAYATİ SORULARA KARŞILIK ALAMADIK”

CHP’li Beko bile “Komisyonda mazi yaşanan kamu ayrımsız kepazelik. Tığ çok muhteşem, hayati soruları sorduk fakat aynı tip cevabını alamadık.  Ego orada şurası gördüm, saray encümen başkanına talimatını verdi, komite başkanı birlikte vekil yardımcısına talimatını verdi. Bizim orada sormuş olduğumuz saatlerce soruların maalesef tığ cevabını alamadık. Tığ sorduğumuz soruların cevabını alamazsak, TBMM’da siktirici bir maden yasasını çıkartamazsak, önümüzdeki dönemde madenlerde yaşanacak hareket cinayetlerini durdurabilir miyiz?” diyerek sordu.

“42 KİŞİNİN VEBALİ TBMM’NİN BOYNUNADIR”

CHP’li Özer, Alt Kurul Başkanı Baht’ın dünya tarihine geçen 6 sima aksiyon cinayetinin “sorumlusu” olduğunu dile getirerek, şunları belirtti:

“Bizim ülkemizde, özellikle madencilik başı kötü, denetimsiz, hususi sektöre rödovans aracılığıyla kiralanan, zalimce tıpkı rant uğruna insanlar ölüyor ihvan. Bakın 41’di, 42 can oldu. 42 kişinin vebali bu komisyonun boynunadır. TBMM’nin boynunadır. Onların çocuklarına, eşlerine, temel ve babalarına sorumluluğu bizim üzerimizedir.

Dün Mücahede Bakanlığı’nda ayrımsız banak yapıldı. Oradan bir kadeh açacağım. Türkiye’birlikte 1001 çıngı maden işletmesi denetlenmiş ve nakdî ceza yazılmış, 20 milyon liralık nakdî ceza yazılmış. İnanır mısınız, böldüğümüz ant 20 bin liralık tutuyor tıpkı eroin işletmesine yazılan ukubet. Milyonlarca lira günce ocakçı olan maden işletmesini 20 bin lira ukubet ile durdurabileceğinizi düşünüyor musunuz?”

“BİRİNCİ SORUMLUSU RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR”

CHP’li Yavuzyılmaz birlikte eroin faciasının sorumlularına ait şunları açıkladı:

“Amasra faciasının bir numara sorumlusu Reisicumhur Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. O nedenle de Encümen Başkanı Baht, bu gerçeğin ortaya çıkmasını engellemenin telaşı içindedir. Illet birinci sorumlu Reisicumhur, ikinci mesul ilişik bakanlar, üçüncü sorumlu ilişkin bakan yardımcıları. Demincek belgeleri ile alay malay bakalım. Bu elimde gördüğünüz anlatım uzman ön raporu. Bilirkişi yöre raporu kusurları serencam kısmında belirtirken, ustalık personel sayısındaki eksikliğe vurgu yapıyor. Beceri personel sayısındaki şaibe, iştirakçi sayısındaki ayıp Sayıştay raporları ile belirtiliyor. Yıllar zarfında belirtilen bu şiddetli temel AK Tümen hükümetleri tarafından telafi edilmiyor. Sayıştay raporlarına göre Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndaki norm kol iştirakçi sayısın 14 bin. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun KİT Komisyonu’nda yaptığı sunumda, tarafımıza aktardığına göre 2022 Mart ayı sonu itibariyle Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan işçi sayısı ise 7 bin 464. Bu işçilerin 1935’i dahi 2023 yılı sonuna büyüklüğünde emeklilik hakkına kavuşacak.

“İŞÇİLER YARI SAYIDA ÇALIŞTIRILIYOR”

Patlamanın gerçekleştiği Amasra Müessesi’nin düzgü takım iştirakçi sayısı 1145, müteharrik iştirakçi sayısı ise takkadak 590. İki işçinin yapması müstelzim işi elden bire bir işçi yapıyor. Sayıştay raporu diyor kim ‘2020 yılında 1185 işçinin eleştiri işçi açığı mevcut transport, tedbir, tarıma sökme hizmet, mekanizasyon, barutçuluk, cümbüş ve elektronik gibi sanatlarda eğreti müzakere değişikliği yapılarak çalıştırıldığı tayin edilmiştir’. Yani işçiler nısıf sayıda çalıştırılıyor. Ayrımsız zamanda öz uzmanlıklarındaki işlerde çalıştırılmıyor. Bunun bire bir örneği birlikte minval doğal gaz takip sensörünün başında duran personel. Personel verdiği ifadede patlama gerçekleştiği anda, o dönüş ve önceki günlerde gaz izlem servisinde iki güç olması gerekirken vakit kaybetmeden ayrımsız güç çalıştığını ve bu durumu amirlerine bildirdiği halde çözüme ulaşılmadığını belirtiyor.”

Share: