Amasya’da 5 bin 114 depremzede konuk ediliyor

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeden tahliye edilen depremzedelerden 5 bin 114’ü Amasya’da dar, konukevi, otel ve yakınlarının evlerine yerleştirildi.

Amasya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Zehir, düzenlediği matbuat toplantısında, hareket bölgesi ile ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgelik verdi.

Valiliğin başlattığı yardım kampanyasına vatandaşların kısık bağ gösterdiğini belirten Yara, “Afet bölgesine kazmaç, cazip, vinç, yoldüzler, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör vb. iş makinelerinden oluşan toplam 115 dil irsal edilmiştir. Bölgeye gönderilen müzaheret malzemeleri ise 153 tır, 55 kamyon ve kamyonetten oluşmaktadır.” dedi.

Kurtarma ekiplerinin ve müzaheret konvoylarının öncelikle Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın koordinatör ilbay namına görevlendirildiği Nurdağı bölgesinde irsal edildiğini aktaran Keskin,

“Ekiplerimi arama-istirdat çalışmalarına katma, bölgenin yaralarının sarılmasına destek olmuştur. Bu alandaki çalışmaların tamamlanmasıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Hatay ilimize eş güdümcü ilbay olarak bakanlığımız aracılığıyla görevlendirilmiş; ekiplerimizde çalışmalarını bu bölgeye yoğunlaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Amasya’ya mevrut depremzedelerin kamu misafirhaneleri, yurtlar, oteller ve yakınlarının evlerine yerleştirildiğini vurgulayan Biberli, şunları kaydetti:

“Şu asıl kadar kıyamet bölgemizden ilimize mevrut bin 286 familya ve toplan 5 bin 114 kişinin yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 258’i KYK yurtlarında, 168’i amme misafirhanelerinde, 102’si otel ve pansiyonlarda, diğer 4 bin 586’sı ise yakınlarının birlikte barınmaya bitmeme etmektedir. Şu anne büyüklüğünde sağlık ekiplerimiz tarafından bölgeden mevrut bin 63 kişiye afiyet hizmeti verilmiş, bin 364 bireye psiko-sosyal destek çalışması yapılmış, 3 bin 813 kişiye besin yardımında bulunulmuş, çul ve aile eşyası ihtiyaçları giderilmiştir.”

Amasya Valiliği vasıtasıyla “www.amasyaseninle.com” adresiyle bir ana kapı açıldığını ifade fail Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazılımı ve altyapısı tamamen Valiliğimiz aracılığıyla geliştirilen bu uygulama ile yer sarsıntısı bölgesinden ilimize mevrut tam vatandaşlarımızın beklenti ve ihtiyaçları haddinden fazla henüz aceleci benzeri şekilde giderilebilecektir. Esasen yardımlaşma ve dayanışmaya genişlik çok ihtiyaç duyulan bu dönemde gönüllü hemşerilerimizin de misafirlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeleri bu uygulama ile kolaylaşacaktır. Esasen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ivedi şifalar diliyoruz. Umum vatandaşlarımıza ve ülkemize önceki olsun.”

Share: