Ankara Büyükşehir’in Balâ Bölgesindeki Akaçlama Çalışmaları Sürüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi marifetiyle Çocuk ilçesine bağlı Büyükcamili, Küçükcamili ve Kesikköprü mahallelerinde toprağın üretkenliğini artırmak amacıyla başlatılan 30 kilometrelik tefcir çalışmasının 23 kilometresi tamamlanarak, çalışmanın sonuna gelindi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Bala ilçesine mecbur Büyükcamili, Küçükcamili ve Kesikköprü mahallelerinde başlattığı 30 kilometrelik akaçlama çalışmasında sona yaklaştı.

KALAN 7 KİLOMETRE KISA SÜREDE TAMAMLANACAK

Toprağın üretkenliğini tasarruf etmek, aşkın taban suyunun ve yağmur sularının kontrollü adına arazi dışarısına iletilmesi amacıyla bölgede koyu bire bir çalışma tay tay arabası Kırsal Hizmetler Kat Başkanlığı ekipleri, küsurat 7 kilometredeki çalışmaları da gücük sürede bitirmeyi hedefliyor.

Çalışmaların 23 kilometresini tamamladıklarını ve kalan 7 kilometrelik kısımda çalışmalara bitmeme ettiklerini tamlayan Ziraat Mühendisi Uca İlker Verimli, şu bilgileri verdi:

“Çocuk ilçesi Büyükcamili, Küçükcamili ve Kesikköprü mahallelerinde toprağın üretkenliğini artırmak, aşkın ayak tabanı suyunun ve yağmur sularının kontrollü aynı şekilde tahliyesini bulmak amacıyla 30 kilometre akaçlama biçim temizliği ve kapanmış akaçlama kanallarının açılması hizmetini yapmaktayız. Projenin tamamlanmasıyla arazide gözlemlenen tuzluluk ve aşırı risklerini genişlik organ indirmeyi amaçlamaktayız.”

Yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getiren mahalle muhtarları ise şunları söyledi:

-Nevzat Konukcu (Küçükcamili Mahalle Muhtarı): “Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarından çok memnunuz. Hele rustik kalkınmanın bizim köye ve civar mahallelere çok şişman faydası var. Tefcir, nesil, süt bize çokça şişman desteği var. Akaçlama çalışmasının dahi bize çokça nazik faydası var. Kullanılmayan arazilerimiz o drenaj sebebiyle kullanılmaya başlandı. Çığlık suyunu çekmeye başladı o dahi bizi haddinden fazla rahatlattı. Motor ve traktörlerin geçemediği yollarımıza boru döşendi o bile çok güzel oldu. Büyükşehirin çalışmalarından çokça memnunuz.”

-Dil Cambazı Aydoğan (Büyükcamili Mahalle Muhtarı): “Rustik kalkınma çalışmalarından ve projelerinden çokça memnunuz. Bugüne büyüklüğünde görmediğimiz, alamadığımız hizmeti alıyoruz. Tefcir kanallarıyla ilişik 17 bin dönüm arazimiz bu çalışmalarla kurtarılmıştır. Köyümüze antrparantez hayvan yalakları, evlat desteği, nohut gibi projeleri benimsiyoruz, çokça memnunuz.”Share: