Ankara Büyüşehir, Sakarya Zaferi’nin 101’inci Yılını “Diriliş Yolu Yürüyüşü” İle Kutladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sakarya Zaferi’nin 101’inci yılını Polatlı’daki 12. Kol Şehitliği’nde planlı “Basübadelmevt Yolu Yürüyüşü” ile kutladı. Konuşmasına Sakarya Zaferi ile ilişkin aynı yanlışa dikkat çekerek başlayan Başbuğ Mansur Gösterişli, “Sakarya Meydan Muharebesi dendiği ant maalesef tümce bu savaşın Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Halbuki Tembel’dan Polatlı’evet kadar olan 100 kilometrelik tıpkı alanda çok kanlı tıpkı çekişme oldu” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Site Konseyi’nin düzenlediği etkinlikte, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ABB Başkanı Mansur Tehlikeli ile gelişigüzel Polatlı’daki “Halide Edip Adıvar ve Milli Mücadele Kadın Kahramanları Müzesi” önünden kestirmece 800 metrelik mesafedeki 12. Takım Şehitliği’ne yürüdü.

Etkinlik kapsamında şehitlik önünde önce dualar okundu peşi sıra birlikte Sakarya Meydan Muharebesi’nin anlatımı yapıldı. Anlatımdan sonraları Tembel Belediye Reisi Özdemir Turgut ve Polatlı Şehremini Mürsel Yıldızkaya, kürsüye daha çok ve Sakarya Meydan Savaşı’nde hayatını kaybeden şehitleri anarak, etkinlik amacıyla teşekkürlerini sundu.

Konuşmasına Sakarya Zaferi ile ait tıpkısı yanlışa özen çekerek başlayan Başkan Mansur Tehlikeli, şunları söyledi:

“Sakarya Meydan Muharebesi dendiği antlaşma maalesef cümle bu savaşın Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Halbuki Tembel’dan Polatlı’evet büyüklüğünde olan 100 kilometrelik aynı alanda çokça hunriz bire bir çekişme oldu. ‘Ey gelgeç ezbere basıp geçtiğin bu arazi var ya’ diye başlayan şiirimiz var evet, Çanakkale için söylenmiştir. Ama bu sözler aynıyla bu topraklar için dahi geçerlidir. 101 yıldır şehit bellek olduğu memul bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımız orayı ilk teşrin dışı bırakmışlardır. Saygıdan… Deminden bundan sonra bu mezarları ortaya hissetmek amacıyla çalışıyoruz.”

“BU YAŞANANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Sözlerine gençlere seslenerek bitmeme fail Gösterişli, “Gençler, bu topraklarda haddinden fazla kanlı savaşlar yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk cepheyi onaylamak için geldiğinde attan düşerek kaburgasını sakatlamıştır. Bu alanlarda yaşandı bunlar. Dolayısıyla bu yaşananları asla unutmayacağız” diyerek konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hattı kayırma yoktur sathı dulda vardır’ sözünü hatırlatan Ciddi, “Tarihini unutan tıpkısı adam hafızasını kaybetmiş gibidir. Geçmişimizi mutlak sanmak zorundayız. Buraya katılımınızdan kıran haddinden fazla teşekkürname ediyor, irtibat ve el birliği içerisinde nice yüz yıllar diliyorum” dedi.

ABB TV’DEN CANLI YAYINLANDI

Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Pahal’ın familya sahipliğinde Ankara Şehir Konseyi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Hars ve Toplumsal İşler Dairesi Başkanlığının organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlik, ABB TV’den birlikte çalışkan yayınlandı. Ankara Ticaret Odası, Ankara Uran Odası ile Polatlı ve Haymana belediyeleri eliyle üstelik desteklenen etkinliğe katılan vatandaşlar, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

-Durmuş İlhan: “Sonuç yıllarda alelhusus milli günlerimizin ve bayramlarımızın bu kadar unutulduğu ayrımsız dönemde böyle bir etkinlikte bulunmak bizim üzere çalım verici. Hakeza tıpkı düzenleme için Mansur Ağır Sıklet’a çokça teşekkür ediyorum.”

-Hüseyin Rahmi Akış: “Sayın Başkanımız Mansur Çetin’a milli günlerimize çok ayar verdiği amacıyla ve Ankaralılara yansıttığı amacıyla çokça teşekkür ediyorum. Bayağı siyasa aynı kenara onu çok seviyorum.”

-Halil Ecer (Ankara Gençlik Meclisi Başkanı): “Cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun başladığı mekandayız. Geçen yıl 100’üncü yıl dahi 101’inci yılını ecnebi buyurmak üzere toplandık. Mansur Yavaş ile başlayan ve iki yıldır devam fail, bundan sonra de geleneksel arkaç ati bu ecdadı eloğlu etme programları Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Site Konseyi eliyle seçme sene düzenlenecek. Binlerce gencin buraya akın akış geldiğini yolmak manevi kendisine bizi coşturmaktadır.”

– Ege Zihayat: “Bugün burada görüyoruz kim bu galibiyet bizim Cumhuriyetimizin, varlığımızın ve milli değerlerimizin başyapıtı. Mansur Başkanımızla bu arada esasen buluşuyoruz. Umarız gelenekselleşir ve Cumhuriyetimizin hiçbir zaman eskimeyeceğini, hiçbir antlaşma unutulmayacağını, kimlere karşı kıpırdak olduğumuzu ifşa etmek için burada olacağız.”

-Sevgili Fırat: “Ata’mızın ve zırh arkadaşlarının verdiği mücadele sonucunda biz zaman bu ülkede rahat soluk alabiliyoruz. Onlara haddinden fazla molekül borçluyuz.”

-Nesibe Durmaz: “Polatlı seçme antlaşma Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşu demektir. Eğer Polatlı’yı kazanamasaydık, şu anda bu topraklar üstünde ‘Ne Mutlu Türküm’ diyemeyecektik.”Share: