Ankara Üniversitesi Senatosu yeni akademik yılın evvel toplantısını Alacahöyük’te yaptı

Ankara Üniversitesi Senatosu, kullanılmamış akademik yılın ilk toplantısını, Çorum’daki Alacahöyük Ören Yeri’nde gerçekleştirdi.

???????Alacahöyük Ören Yeri’ni gezen Ankara Üniversitesi Senatosu üyelerine Alacahöyük Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Tayfun Yıldırım eliyle bura ve Hititler üzerine vukuf verildi.

Çorum Valisi Mustafa Maraba, Alacahöyük Müzesi bahçesinde planlı yemekte yaptığı konuşmada, Çorum’un yerey büyüklüğü bakımından Türkiye’nin 20. iri şehri olduğunu söyledi.

Tarım yapılabilir 535 bin hektar arazileri bulunduğunu belirten Dikici, yetiştirilen bazı ürünlerin Türkiye’dahi ilk yirmide olduğunu dile getirdi.

Çorum’un İç Küçük Asya ile Karadeniz bölgesinin kesişiminde, herhangi bir iki bölgenin özelliklerini haiz geçiş bölgesinde saha aldığına bel fail Ekinci, “Çorum merkezde 154 hektar alanda rekor denememiz olmuştu. Bir saat süresince bir tane lokasyonda yer fazla dikme dikimi Endonezya’daydı, 236 bin dikme dikmişlerdi. Tığ 2019 yılında 303 bin 150 fidanla bu rekoru kırdık. Bibi rekorumuz devam ediyor.” dedi.

Çorum’dan sabık yıl 2,6 milyar dolarlık dış satım yapıldığına dikkati calip Fellah, Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva ile üstelik önemli tarih, turizm ve firez şehirleri ortada vadi aldıklarını kaydetti.

Ankara Üniversitesi Senatosu ilk kez Ankara dışında toplandı

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar üstelik darülfünun senatosunun ilk defa Ankara dışında benzeri yerde toplandığının altını çizerek “1935 yılında bizzat Cumhuriyet’imizin kurucusu Atatürk’ün ismini vererek kurdurduğu Vesile Ruz ve Coğrafya Fakültesi, arkeolojik kazılara ilk defa Alacahöyük’te başladı. Ankara Üniversitesinin sembolü olan Hitit güneşi burada bulundu. Ankara Üniversitesi o sembolü taşıyor. İstedik kim senatörlerimiz, Ankara Üniversitesinin yöneticileri burayı görsün. Burada elbet tıpkı sıra yattığını görsün.” diye konuştu.

Eti Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi beyninde mümasil teşrikimesai bulunduğunu dile getiren Ünüvar, iki üniversitenin birlikteliğinden yeni projeler çıkartabileceklerini düşündüğünü söyledi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürü Gökhan Yazgı ise Alacahöyük’ün tarihî anlamda çok eke bir düz olduğunu belirterek, bundan önceki olduğu gibi daha çok bile Ankara Üniversitesi ile çalışmalarını sürdüreceklerini rapor etti.

Konuşmaların arkası sıra katılımcılara, Alacahöyük’ü baziçe eden motiflerin bulunduğu hediyeler sunuldu.

Programa Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Osman Öztürk, Ala Kaymakamı Hicabi Aytemur, Ala Belediye Reisi Halil İbrahim Şaltu ile Ankara Üniversitesi Senatosu üyeleri katıldı.

Buradaki programın ardından Ankara Üniversitesi Senato Toplantısı, eski şehremaneti binasında gerçekleştirildi.Share: