Ankaragücü’nden mekân dostu eşkal

İklim değişikliğine dikkati ahzetmek için ağız ağıza dümbelek dönüştürülebilir malzemelerden üretilen formasını tanıtıcı Spor Pupa Süper Lig’in eskimemiş ekibi MKE Ankaragücü, birçok gelgel ve kuruluştan olumlu mütalaa aldı.

TRT Haber’in haberine göre “Çevre dostu” lacivert formanın üzerinde, “YANKI İklim Zirvesi”nin logosu ve yenilenebilir enerjiyi motive etmek hesabına rüzgar ve tarih enerjisi temaları bulunuyor.

MKE Ankaragücü Kulübü Komutan Vekili Zeynep Karamancı, konuya ilgili soruları yanıtladı.

”Bu proje Türkiye’dahi tıpkısı önce”

Konfedere Milletler Yetişek, Veri ve Hars Örgütü’nün (UNESCO) anketine göre, mail gelecekte dünyada abuhava değişikliği ve dirim bilimsel skala kaybıyla mücadelenin artacağını belirten Karamancı, elan aşkın yeşil çözüme yatırım ika ve farkındalık oluşturmanın öngörüldüğünü dile getirdi.

Kulüp kendisine erbap oldukları belde duyarlılığının, hakeza benzeri projenin hayata geçirilmesine katsı sağladığını anlatan Karamancı, “Ankaragücü adına bu zaman ağız ağıza gabi dönüştürülmüş malzemelerden üretilen formamızla, abuhava değişikliği ve dirim bilimsel skala kaybına yönelik farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bu proje Türkiye’üstelik tıpkısı ilk” diyerek konuştu.

“Futbolun yalnız sportif bire bir neşelilik kendisine kalmasını istemiyoruz”

Bu sene Ankara Tecim Odası himayesinde birçok kıtadan büyüklük başkanı seviyesinde katılımcının saha aldığı YANKI İklim Zirvesi’nin gerçekleştirildiğini anımsatan Karamancı, üniversiteler, bakanlıklar ve sivil topluluk kuruluşlarının zirvede aktif rol aldığını anlattı.

Karamancı, dünyaya Ankara’dan ilkim ve mekân sorunuyla ilişkin şanlı mesajların verildiğini vurgulayarak, şu sözleri kullandı:

“Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması uyarınca Türkiye, 2050 yılına büyüklüğünde 60 bilyon avro ‘karbon vergisi’ yüküyle yüz yüze kalabilir. Zirvede iklim değişikliği konusunun hesaplı boyutu dahi katılımcılarla uzun kendisine paylaşıldı. Biz bile Ankara’nın en balaban sivil topluluk kuruluşu adına ülkemizde bu konuda farkındalık sağlamayı amaçlıyoruz. Futbolun yalnız sportif ayrımsız zindelik adına kalmasını istemiyoruz. Ankaragücü üzere balaban benzeri markayla serbest kitlelere çokça aceleci ulaşabileceğimizin farkındayız. Bu nedenle böyle bir proje geliştirdik. Taraftarlarımızın formalarımıza taleplerinin fazla olacağını düşünüyorum. Dünyanın dikkatini çeksinler. Hem doğayı hem Ankaragücü’nü savunsunlar.”

İklim ve çevreye yönelik çalışmalarının sadece formayla kalmayacağına dikkati çekici Karamancı, “Haddinden Fazla yakında Türkiye’nin sunu nazik üniversitelerinden biriyle abuhava değişikliği sorunuyla gelişigüzel dövüşmek adına protokol imzalayacağız. Tören Düzeni metni hazır. İlerleyen günlerde bire bir matbuat toplantısı ile aksiyon birliğini duyuracağız. Bu sezon sportif anlamda muvaffakiyetli benzeri Ankaragücü’nün yanında, özellikle ilkim değişikliği ile yeşil tahavvül yerine bile farkındalık yaratıp, çözüm üreten aynı Ankaragücü izletmek istiyoruz. Biz doğayı korudukça, tabiat dahi bizi koruyacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Ankaragücü Jese Rodriguez’i kadrosuna kattı

 

Ankaragücü ve Ümraniyespor, Süper Lig’e yükseldi

 

Share: