Ankaralı muhtar, 2 çekirdek tohumla başladığı kuvvet narı üretiminde tavhane kurdu

Ankara’nın Beypazarı ilçesi Kayabükü Mahallesi uhtarı Yaşamış Köksal, 2 çekirdekle başladığı nüfuz narı tarımını geliştirerek 750 metrekarelik merdiven kurdu.

Genellikle tropik abuhava bölgelerinde makro kendisine yetişen nüfuz narını “Ankara’da yetişmez” diyenlere taannüt kurduğu serada yetiştirmeyi başaran Köksal, ürünün kilosunu 50 liradan Ankara’daki bir kooperatife satıyor.

Muhtar Köksal, AA muhabirine, kazançlı getirisi faziletkâr iktidar narı üretimine, geleneksel ekincilik ürünlerine mütenavip yayın olması ve diğer çiftçileri üstelik bu ürünü üretmeye heveslendirmek için başladığını söyledi.

İki günde benzeri seraya girerek iktidar narı toplandığına değinen Köksal, iktidar narı üretimini geliştirmeye çalıştığı dönemlerde çiftçiler “Kocabaşı yersiz işlerle uğraşıyor.” dediğini anlattı.

Köksal, gereksiz tıpkısı gelişim olmadığını herkese gösterdiğini belirterek, “Bugün geldiğimiz noktada iktidar narının kilosunu 50 liradan satıyorum.” dedi.

İlçesinde mütenavip ürünlerin çoğaltılması gerektiğine işaret fail Köksal, yeniliklere açık olduğunu ve özge çiftçilere üstelik yaptığı işi önerdiğini kaydetti.

“Ben bunu eş olması için ektim”

Köksal, ürünü internette gördüğünü ve 2 çekirdek tohumu ancak bulduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“O tohumu aldım ve 2 çekirdekten kayırıcı limonluk kurdum. Seramı sürekli geliştirdim, 750 metrekare oldu. Gelecek sene alanı daha dahi artıracağım. Kudret narı hem esenlik açısından hem birlikte iktisadi açıdan kebir aynı iz. Beypazarı’nda ekilen ürünler genelde ıspanak, maruldur, havuçtur. Bunların cazibesi giderek düşüyor ve bunların ekildiği tarlalar de artık abes arkaç geliyor. Ego bunu emsal olması için ektim ve bundan mülk kazanıldığını göstermeye çalışıyorum. Çiftçimiz, getirisi faziletli olan almaşık ürünlere yönelmesi lazım.”

Kocabaşı Köksal, serasında esasen aynı Uzak Şarki sebzesi olan Çin bamyası bile yetiştirmeyi başardığını sözlerine ekledi.

Share: