Antalya’da depremzedelere destekler sürüyor

Antalya’de, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerden etkilenen bölgelere müzaheret devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, kurulan 5 afet eş güdüm merkezinin kente mevrut depremzedelerin tahaffuz ihtiyacını bastırmak amacıyla tüm gücüyle seferber olduğu belirtildi.

Antalya’ya ulaşımı sağlanan koca sayıda afetzedenin bu merkezlere yönlendirildiği dökme açıklamada, “Özge yandan birçok afetzede vatandaşımız bile kendi imkanıyla ilimize ulaşmaktadır. Kül afetzedelerimizin emin ve mıhlı biçimde barınma yerlerine yerleştirilebilmesi amacıyla öncelikle eş güdüm merkezlerimizde araç işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Anahtar işlemlerinin ardından kendilerine barınmayla ilgilendiren ihtiyaç duydukları tam bindi sağlanmaktadır.” ifadelerine düzlük verildi.

Afetzedelerin oluşturulan bu dizge ve olanaktan yer dimdik biçimde yararlanabilmesi için kentteki bilcümle kamu kurumları, sivil sosyete kuruluşları ve gönüllülerin var gücüyle çalıştığı belirtilen açıklamada, emeği geçenlere teşekkür edildi.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri 79 kişiyi kurtardı

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, ekipler icap hareket bölgesinde gerekse kente gelen depremzedelere destek olmak için cansiperane çalıştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcü, meclis toplantısında, yapılan çalışmalar için vukuf verdi. 401 ehlihibre personel, itfaiye aracı, ambulans, aksiyon makinesinden oluşan 175 çevirgeç, 27 elektrik üreteci, 127 tır ve 95 gönüllünün yer sarsıntısı bölgesinde çalıştığını belirten Böcek, ekiplerin 8 günde 79 kişiyi enkazdan kurtardığını hatırlattı.

Hatay’a 600 kişilik otağ kurduklarını aktaran Böcek, Maraş’ta üstelik 600 şahsiyet çardır site oluşturacaklarını belirtti.

Haşere, depremzedelere sıcak kemirmek aksettirmek amacıyla zelzele bölgelerine aşevleri kurduklarını ve günce 5 bin savuşturmak ürettiklerini kaydetti.

Hatay’de içmece suyu şebekesi ile ilişkin arızanın giderildiğini ve kentin nazik bire bir kısmının temiz suya kavuştuğunu tabir eden Böcek, Antalya’da 7 bin 80 gönüllünün, 771 personelin 4 bin 882 depremzede aileye yardımda bulunduğunu aktardı.

Büyükşehir ekibinin cenaze aktarım ve defin işlemlerinde üstelik fariza aldığına değinen Böcü, Mezarlıklar Büro Müdürlüğüne vabeste 40 personelin Hatay’bile iki farklı noktada defin işlemlerini gerçekleştirdiğini bildirdi.

Çocuğu sıfır benzeri kadın, ördüğü yelekleri depremzedelere gönderdi

Acı Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, ilçede başlatılan yardım kampanyasına hayırseverler değişik desteklerde bulunuyor.

İlçe sakinlerinden Feride Ö, ördüğü yelekleri depremzedelere gönderdi. Kadının, “Benim bebeğim olmadı. Belki Cenabıhak talih fehamet diyerek örmüştüm. Nasip sizlereymiş. Tıpkısı ana sıcaklığıyla ısıtsın inşallah. Sizi haddinden fazla seviyorum, sevgilerle hep yanınızdayız. Cenabıhak’a yaşama olun.” notunun düz aldığı yelekler, Elbistan’bile bebeği bakir doğan aynı anneye teslim edildi.

Ayrıca Cebel Patika Yetişek Kursu ve Acı Karı Koordinasyon Merkezi’nde toplanan bebek, çocuk ve koskocaman kıyafetlerinden, emsal ve yatağa, araç ve içecekten, arılık ürünlerine kadar birçok arkalama malzemesi depremzedelere gönderildi.

Değişik ilçelerde üstelik arkalama çalışmaları sürüyor

Döşemealtı Belediyesi, kaza sakinlerinin desteğiyle 9 tır insanca yardımı depremlerden etkilenen bölgelere gönderdi.

Belediye Başkanı Turgay Güre, belediye ekiplerinin bölgede 3 kişinin enkazdan sıhhatli çıkarılmasını sağladığını belirtti. Kente mevrut depremzedeler üzere da toplumsal market açtıklarını anlatan Tendürüst, ihtiyaç sahiplerinin buradan değme nev ihtiyaçlarını alabildiklerini kaydetti.

Konyaaltı Belediyesi ise ekiplerinin yer sarsıntısı bölgesinde kontrol istirdat, müzaheret fesih çalışmaları bitmeme ederken, ilçede üstelik okul öncesi dallar ve üniversiteye hazırlanan gençler için eğitim seferberliği başlatıldığını duyurdu. Belediyeye vabeste 4 kreşin her birinde, facia bölgesinden Konyaaltı’na gelen 3-6 yaş çocukların eğitimi için birer sınıf açıldı, üniversiteye tedarik aşamasındaki gençlerin hazırlıklarına bitmeme edebilmeleri için da araştırı merkezinde sınıf oluşturuldu.

Muratpaşa Belediyesi, kente mevrut depremzedeler amacıyla elan ilk Abdullah Sevimçok Sivil Cemiyet ve İnovasyon Merkezi’nde açılan ücretsiz mağazaların ikincisini Güzeloba Mahallesi’nde hizmete sundu.

Kemer Belediyesi, vatandaşların desteğiyle 11 tır yardımı, sarsıntı bölgesine gönderdi.

Finike ilçesinde da çeşitli müzaheret malzemelerinin vadi aldığı 6 tır, 17 kamyon bölgeye atıf edildi.

Antalya İş İnsanları Derneği, depremzedeler amacıyla 300 konteyner bağışında bulundu. Bugüne büyüklüğünde 142’sini bölgeye ulaştıran dernek üyeleri, akarsu, savuşturmak, bala bezi, ısıtıcı, yatak üzere türlü yardımları de bölgeye gönderdi.

Share: