Antalyalı çiftçilerin domatese talebi yüzde 30 arttı

Antalyalı çiftçiler, tuhaf altında domatese sabık yıla kıyasla yüzde 30 elan fazla arzu gösterdi. “Domates kışın 50 TL olacak” sözlerine da itiraz fail üreticiler, “Bu açıklamaları kimler yapıyor onları üstelik bilmiyoruz. Tığ dahi seracılık yapıyoruz. Burada böyle bire bir açıklama yapılmadı. Bu şekilde toplumu galeyana getirici açıklamalardan ırak durulması gerekir” dedi.

Türkiye’nin yeryüzü balaban ajur şeş ekincilik alanına ehil Antalya’bile, çiftçilerin bakir zaman hazırlıkları başladı. Havaların serinlemesi ile alay malay domates, biber, patlıcan gibi fidanlar toprakla buluştu. Antalya toptancı haline gelen ürünler ise plato kesimi kendisine adlandırılan rakımı faziletkâr kesimlerden geliyor. Şita aylarında olduğu kadar bu aylarda bile kuzuluk gelen ürünün başını yine domates çekti. Kestirmece 49 yıldır onlarca dönüm alanda hem istihsal hem dahi ticaret işleyen İsmail Erten ise domatesin şita aylarında 50 TL olacak söylemlerine itiraz etti. Söylentileri çalkantı namına nitelendiren Erten, “Ego 40 yıldır antik altında üreticilik işleyen bire bir çiftçiyim. Yeni zaman ürünlerimiz, 15 Ağustos tarihinde başlanarak dikime bitmeme edilmektedir. Temas nev şartlara karşın tüketicilerimizin meskenet çekmeyeceği şekilde tamam seralarımızı dikiyoruz. Domates ilkin almak amacıyla biber, patlıcan kadar ürünlerimizi üretmeye devam ediyoruz” dedi.

“Toplumu galeyana getirici açıklamalardan ırak durulması gerekir”

Dikilen iz miktarında bir tenakus olmadığını belirten Erten, “Aksine fazlalık var. Bu yıl domatese olan arzu yüzdelik 30 elan fazla. Kışlık dikimlerimiz sabık yıla bakarak yüzde 30 elan fazla bulunuyor. Bu dahi tüketicilerimizin benzeri ürünü normal fiyata tüketmesi anlamına dirimsel. Domates 50 TL olacak gibi açıklamalar var. Bu açıklamaları kimler yapıyor onları üstelik bilmiyoruz. Biz üstelik seracılık yapıyoruz. Burada hakeza benzeri açıklama yapılmadı. Bu şekilde toplumu galeyana getirici açıklamalardan ırak durulması gerekir. Hakeza açıklama olursa hem üreticimizin hem de tüketicimizin kafası karışır” sözlerine yer verdi.

“Tek şekilde üretimde azalma ve kitap kıtlığı yoktur”

Kışın domatesin fiyatının 10-15 TL akıllıca olduğunu belirten Erten, “Tığ ürettiğimizin karşılığını alalım. Tüketicilerimiz üstelik alışılagelen fiyata tüketsin. Hiçbir şekilde üretimde eksilme ve nişane kıtlığı yoktur. Dolayısı ile üretime bitmeme ediyoruz. Buradan 93 ülkeye dış satım yapılıyor. Bu ülkedeki vatandaşlar da korkmasın, biz onlara birlikte dünyaya birlikte yetecek istihsal yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Hem içeriye hem dışarıya yetecek ürünümüz var”

Nakız fiyatları hakkında üstelik bilgelik veren Erten, “Domates 6 TL, tarla domatesi 5 TL, salatalık 3 TL, silor 4-5 TL, tıntın 3.5 TL. Orak Ayı ayından bilahare çiftçilerimiz yayla kesimlerinde üretim yapıyorlar. Üreticimizin bu ürünleri, otellerde kalan turistler vasıtasıyla tüketiliyor. Vakit Kaybetmeden sebze değil bunun meyvesi de var. Avrupa’ya elbet yolluyorsak otellerimize de benzeri şekilde yolluyoruz. Hem içeriye hem dışarıya yetecek ürünümüz var. Rusya’ya ihracatımız çabukça devam ediyor. Ukrayna’nın mahsus kesimlerine gidiyor. Şu anda kuzuluk yer haddinden fazla giren ürün yüzde 70 ile domatestir” dedi. – ANTALYA

Share: