Anzerli bal üreticilerine yapmacıklı Anzer balı uyarısı

Anzerli bal üreticilerine düzme Anzer balı uyarısı

RİZE Rize İl Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Anzerli bal üreticilerine cali bal ile ilgilendiren Anzer Yaylasında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası’nda Rize İl Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri bu sene kilosu 2 bin TL adına açıklayan imparator balı namına adlandırılan dünyaca adlı Anzer Balının üreticilerine cali Anzer balları ile ilgili brifing toplantısı gerçekleştirdi. 40’ı endemik atılmak amacıyla 400’ü çok çiçek gibi 2 bin 300 rakımda Anzer Balı üretimini gerçekleştiren arıcılar sonuç zamanlarda kalan yapmacıklı Anzer balı konusunda üreticilere ve tüketicilere düzme Anzer balına rastladıklarında almamalarını ve rekiz kendisine Rize İl Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’ne şikayet etmelerini istediler.

Cali Anzer Balı satanlara ukubet yazılacağını belirten Rize İl Ekincilik ve Orman Müdürü Meram Zinde, “Coğrafi işaretli Anzer Balı üretimi için üreticilerimiz 20 Mayıs tarihi ile 10 Haziran tarihine büyüklüğünde burada konaklamalarını yapmaktadırlar. Belirsiz tarihlerde birlikte İl Müdürlüğümüz ekiplerince yaylaya gelip tadat ve arama işlemi yapılmaktadır. 25 Temmuz tarihinden sonradan bal sağımları yapıldıktan sonra alınan numuneler Hacettepe üniversitesine gönderilerek Coğrafi işaretli Anzer Balına makul olduğu belirleme edilmektedir. Elan sonraları vekillik yoluyla konfirme azık arama labavotuarlarında geçirilen ballar dolumu yapılarak Anzer Balı kendisine piyasaya sürülmektedir. Sonuç günlerde gelen şikayetler üstüne ortalık denetimlerimiz arttırılmıştır. Üreticilerimizden bu konuda bşz arkalama istiyoruz. Varsa belirleme ettikleri veya kulaklarına gelen herhangi sahte bal duyumları varsa bize iletmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımızıda üstünde Hacettepe üniversitesince tasdikli Rize Arıcılar birliğinde dolgulu ve üzerinde Coğrafi işaretli iz etiketi mevcut balları almarı gerektiğini söylüyoruz. Yapmacıklı balların tayin edilmesi halinde seçim çerçevesinde tespiti yapılan kişiler hakkında cezai prosedür uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Anzer Balının korunması üzere denetimlerini arttıracağını ifade fail Anzerli bal üreticisi Utkulu Deniz ise “2022 yılı sezonu itibariyle coğrafi işaretli nişane yerine Anzer Balını piyasaya devam etmek üzere, çın Anzer Balını tüketicilere ulaştırmak üzere Rize Ekincilik İl Müdürlüğü Başkanlığında müdürümüz Anzer Yaylasına gelerek balın korunması ile ilişkin üreticilerle yapılan toplantıda majör kararlar alındı. İnşallah bundan ahir süreçte Anzer Balının korunması amacıyla denetimlerimizi arttıracağız” şeklinde konuştu.Share: