Apple, falsolu klavye tasarımı için 50 milyon dolar ödeyecek

ARADA BIR geliştirdiği hatalı cihazlar ve tasarımlarla dolgun davalara bahis olan Apple, bu posta dahi klavye sorunuyla gündemde. Teknoloji devi, kullanıcılarının ısrarlı şikayetlerinden sonra hatasını kabul ediyor ve dizüstü bilgisayarlarında yaşattığı mesail için ifa yapmaya hazırlanıyor.

Apple, aynı süredir kelebek klavye tasarımı zımnında kullanıcıların tepkisini toplamış ve şirkete şişman tıpkı sorun açılmıştı. Kullanıcılar geçmiş zamanlar cihazlarının inceliği ve klavyelerinin hassasiyetinden kıvançlı kalsalar birlikte gücük süre içinde gâh harflerin çalışmaması sorunuyla karşılaştılar. Ve yaşanan klavye sorunu dolgun ayrımsız davaya hastalık oldu.

MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini kapsıyor

Reuters’ın haberine göre Apple ile bu dava için bir anlaşmaya varıldı. Barışma, 2015’deri 2019’a kadar sınırlı MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini satın kayran müşterileri kapsıyor.

Anlaşmanın şartlarına göre, nagehan fazla klavye yürümek zorunda küsurat kullanıcılar 395 dolara kadar, tıpkısı klavye değiştirmek zorunda kalan kullanıcılar 125 dolara büyüklüğünde ve sadece yegâne tıpkı anahtarı tagayyür etmek zorunda mütezayit kullanıcılar 50 dolara büyüklüğünde ifa alabilir. Ayrıca, sorundan etkilenen kullanıcılar önümüzdeki dört yıl boyunca ücretsiz klavye onarımlarından yararlanabilecek.

Cihazı gücük sürede restorasyon ihtiyacı el iddiası

Hatalı tasarım dolayısıyla kullanıcılarını öfkelendiren Apple’ın, sık sık ekleme giderler ve cihazı bodur sürede yenileme ihtiyacı yaratarak rüşvet sağlamaya çalıştığı belirtilse birlikte müşareket bu iddiaları reddetti.

Tasarımın ortaya balkon nedeni ise dizüstü bilgisayarları oldukça etraflı tutmaya çalışırken kelebek klavye tasarımının bu amaca daha makul olması. Apple, yeni klavye tasarımının anadan görme aynı klavyeden yüzdelik 40 henüz uzun olmasıyla övünüyordu. Antrparantez tasarımın tuşlara basarken henüz hassas olması de berenarı cazipti. Ta ki kullanıcılardan şikâyetler gelene kadar…

Kusurlu tasarımın öncülüğünü ise geçtiğimiz sene öz şirketini kuran ancak beş altı hafta öncesine büyüklüğünde Apple’a danışmanlık yapmaya devam fail, Steve Jobs’ın bir zamanlar “Apple’ın kalbi” yerine tanımladığı Jony Ive var.

Iştirak esasen falsolu tasarım için henüz önceki kusur dilemişti. Ayrımsız Apple sözcüsü 2019’un başlarında yaptığı açıklamada, “az sayıda kullanıcının üçüncü nesil kelebek klavyeleriyle ülkü yaşadığının farkındayız ve bunun için üzgünüz” demişti. Fakat ortaklık, sorunu halletmek ya üstelik nedenini afişe etmek üzere rastgele girişim atmıyordu. Sonuçlanan sevgili ile Apple, kullanıcılarına yaşattığı bu sorunu nihayet çözmüş olacak.

Apple istihdamda frene basacak

 

Rusya’dan Apple’a para cezası

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a sevgili açıldı

 

Apple çalgı aleti ve oyunları 8 bilyon doların üstünde dirimlik getirecek

 

Share: