Arı yetiştiricilerinin yüzü şeker desteğiyle güldü

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ortada imzalanan tören düzeni çerçevesinde, memleket genelinde mevcut temiz yetiştiricilerine ücretsiz toz şeker hastalığı dağıtımı yapıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın Günahsız Vasıta Sistemine kayıtlı ve etkili arıcılık özne yetiştiricilere bağ bozumu döneminde arıların beslenmesinde kullanmaları için tenzilatlı şeker desteği verilmeye devam ediyor. Denizli’de meydan şartlarına göre elan ucuza realizasyon edilen ve nakliyesi Büyükşehir Belediyesince karşılanan 211 bin 950 kilogram şekerin dağıtımı İl ve İlçe Müdürlüğü personelince yapılıyor. Rastgele faal türünde olduğu kadar bal arıları üstelik yaşamlarını sürdürebilmek amacıyla besin maddelerine ihtiyaç duyuyor. Bal arılarının doğal besin maddeleri; bal özü, bal ve polen adına yer alırken, nektar arılar aracılığıyla toplandıktan sonradan eğin içinde ve kovandaki radyatör gözlerinde fiziki-kimyevi değişikliklere uğratılarak bala dönüştürülüp petek gözlerinde depo ediliyor. Nektar ve bal, arılar vasıtasıyla erke ihtiyacının karşılanması için kullanılıyor.

Petek gözlerinde ne kadar polen olursa olsun kovanda bal yoksa, dışarıdan bal özü gelmiyorsa yahut kolonilere ilişik ahretlik yapılmıyorsa arılar açlıktan ölüyor. Bu nedenle arılara kış için tam bal depolayamadıkları zamanlarda, ana bal özü akıntı öncesi asıl arıyı yumurtlamaya isteklendirme ederek arı kadrosunu tezyit etmek için ve açlık tehlikesi olduğu ahit, ilkbaharın geç geldiği veya nektar akımı sırasında biberli albeni koşullarının nektar toplamayı engellediği durumlarda akarsu ve şeker karışımı ile ilişik beslek yapılıyor.

“Almanak ortalama 620 titrem civarında bal üretimi gerçekleşmekte”

Konuya ilişkin konuşan Denizli İl Ekincilik ve Orman Müdürü Şakir Çınar, “Denizli arıcılık alanında ülkemizde koskocaman bir yere sahiptir. İlimizde Temiz taşıt Sistemine kayıtlı 112 bin kovan bulunmakta olup, yıllık ortalama 620 titrem civarında bal üretimi gerçekleşmektedir. İlkbahar döneminde çevre illerdeki gezginci arıcılar ile bu arada 350 bin civarında kapçık ilimizin florasından faydalanmaktadır. İlimizdeki bitey 450 bin kapçık arının faydalanabileceği nitelikte olup, İl Müdürlüğü olarak hedefimiz devletimizin verdiği desteklerle İlimizdeki kapçık varlığını 200 bin seviyelerine çıkarmaktır” dedi. – DENİZLİ

Share: